spot_img

Zdravlje i lepota: Da li su i koliko mobilni telefoni štetni?

Koliko su mobilni telefoni štetni po one koji ih koriste nije poznato ni četiri decenije od njihove pojave. Proizvođači tvrde da je svaka generacija uređaja bezbednija, a stručnjaci upozoravaju da se koristi sve više uređaja, pa se tako povećava vreme izlaganja štetnim efektima.

Svakim danom imamo sve više bežičnih sistema oko nas. U svetu je više od šest milijardi korisnika mobilnih telefona, sve je više tableta, televizora. Od ove godine, masovno je počela primena računara bez žice.

„Kada pogledate svaki uređaj ponaosob, oni su danas u standardima i svi su kad ih izmerite ispod limita. Međutim, ono što predstavlja potencijalnu opasnost i izaziva zabrinutost to je šta će biti sutra kada broj uređaja počne da raste i nivo elektromagnetne emisije, da li će oni u zbiru da prelaze dozvoljeni nivo električnog polja“, kaže profesor Aleksandar Nešković sa Elektrotehničkog fakulteta.

Tek se istražuje na koji način kumulativni efekti deluju na zdravlje ljudi. Stručnjaci upozoravaju da sve bežične aparate treba držati dalje od male dece.

„Bitno je da se mobilni do druge ili treće godine na daje detetu. Naravno, kad poraste i pođe u školu, onda je potrebno da imate komunikaciju s njim, ali dotle je sve već formirano“, upozorava Irini Reljin, pomoćnik ministra trgovine, turizma i telekomunikacija.

„Ono što je možda manje poznato jeste da su telefoni koji se koriste u domovima a služe kao bežični aparati sa mogućnošću prenosa sa lokacije na lokaciju, zbog frekvencija na kojima rade, imaju nekad i štetnije zračenje“, kaže prof. dr Aleksandar Sugaris sa Visoke škole za informacione i komunikacione tehnologije.

Mobilni aparati više zrače ako su udaljeniji od bazne stanice.

„Postavljanje više baznih stanica je dobar način da se obezbedi bolji kvalitet usluga i smanji izloženost jer, ako ste bliže baznim stanicama, mobilni telefon mora da vrši manju emisiju da bi se konektovao“, kaže profesor Žo Vijar iz francuskog „Leksneta“.

Zabluda je, tvrde upućeni, i da umesto mobilnog telefona treba koristiti slušalicu sa žicom, jer su istraživanja pokazala je upravo ona provodnik elektromagnetne emisije.

„Kad stavite slušalicu, vi dobijete situaciju kao da jednu iglicu ubacujete direktno u mozak a od uveta do mozga nema nikakvih koščica, nikakve zaštite“, dodaje Vijar.

Preporuka je i da se ne koriste mobilni aparati u liftu ili tunelima, odnosno tamo gde je manji domet.

Foto: portabl.rs
Foto: portabl.rs
Ema Vitković
Ema Vitkovićhttp://www.facebook.com/usporavanje
Rođena u Nišu 1978. godine. Scenski masker, frizer, pedijatar i vaspitač. Imala emisiju "Iz mog ćoška" na Aleksinačkom radiju. Učestvovala na dva Fashion Week-a u Nišu kao šminker. U Nišu je vlasnik Pivnice "Usporavanje" . Voli da piše, da se druži i pomaže ljudima. Humanost i zdravlje su joj na prvom mestu. Udata je i majka dvoje dece, Sare i Stefana.