Nikola Tesla u Beogradu je boravio samo jednom. Oni sitničaviji sračunali su i to da je najveći naučnik sa naših prostora u srpskoj predstonici boravio “samo” 31 sat. Ipak, tom prilikom dogodio se i jedan sudbonosni susret! Ovo je priča o tome kako je Tesla sreo Zmaja…
Tada još uvek mladi naučnik Nikola Tesla, prihvatio je poziv rektora Beogradskog univerziteta Đorđa Stanojevića i 1. juna 1892. predveče stigao na beogradsku Železničku stanicu. Dočekali su ga mnogi ugledni Beograđani, ali i masa “običnog” sveta kod kog je taj “naučnik svetskog glasa” izazvao radoznalost i znatiželju.
Te večeri Teslu su otpratili do hotela “Imperijal” gde je prenoćio, a sutradan je prisustvovao nizu sastanaka i manifestacija u njegovu čast. Zabeleženo je da je tom prilikom Tesla po prvi put i odlikovan za svoj naučni rad – tada maloletni kralj Aleksandar Obrenović dodelio mu je ordenom Svetog Save II reda.
Uveče je organizovan banket u Teslinu čast, a večeri je prisustvovao još jedan srpski velikan – Jovan Jovanović Zmaj.
Zmajeva pesma za Teslu
Prisustvo proslavljenog srpskog pesnika naročito je ganulo Teslu. On je Zmajev rad izuzetno poštovao, a nakon što je čuo da je “čika Jova” napisao i pesmu u njegovu čast – bio je istinski ganut.
Zmaj je retko recitovao svoje pesme, ali ovog puta je napravio izuzetak.
Priča kaže da je Tesla bio toliko dirnut ovim gestom da je zaplakao i poljubio ruku Zmaju. Te večeri obećao je da će lično prevesti Zmajeve stihove na engleski jezik, a to obećanje je i ispunio!
Početak jednog lepog prijateljstva
Narednih godina Tesla je strastveno prevodio stihove čika Jove, pa su američki čitaoci po prvi put mogli da vide pesme “Tri hajduka”, “Dva sna”, “Ciganin hvali svoga konja”, “Tajna ljubav”… Zmaj je tako postao, uz Vuka Karadžića, jedini Srbin čije su pesme mogle da se čitaju u Americi još u 19. veku.
Sa druge strane, Zmaj je Tesli spevao i jedan katren po ugledu na stihove iz Biblije:
Nikola Tesla je do kraja života Jovana Jovanovića Zmaja smatrao najvećim srpskim pesnikom. Zmaj njega – najvećim naučnikom sveta!
Izvor: istorijskizabavnik.rs