Opšti podaci:
Višegodišnja biljka koja je široko rasprostranjena. Deo njenog latinskog imena (salvare – spasiti, izlečiti) govori o vrednosti ove dragocene i delotvorne biljke. Dugovečan, razgranat, zbijen grm visine 50-90 cm. Stabljika je drvenasta i četvorouglasta.
Droga i sastav:
Ako se suše, listovi i cvetovi se beru neposredno pred cvetanje. Listovi se mogu brati i tokom cele godine. sve vrste žalfije imaju ista svojstva. List sadrži isparljivo mirisno etersko ulje, tanin, gorke supstance, saponine, flavonide.
Upotreba:
Listovi i cvetovi koriste se prvenstveno kao stimulativno sredstvo, koje pospešuje cirkulaciju krvi, jača nervni sistem, a preporučuje se i pri velikim psihofizičkim naporima. Delotvorna je protiv
anemije, dijabeta, preterane nervoze, neurastenija i depresije. Preporučuje se rekovalescentima.
Gajenje:
Žalfija se lako razvija iz pelcera. Treba ih posaditi na mestu izloženom direknoj sunčevoj svetlosti, i to na rastresitom zemljištu, neutralnom ili alkalnom. Treba joj mnogo sunca. Važno je da je zemljište porozno. Seje se u proleće ili se priprema rasad u proleće ili leto. Treba da se premešta svakih 4-5 godina, jer ima tendenciju da postane drvenasta.
Upozorenje: Trudnice i epileptičari ne smeju da je koriste.