Prenatrpana ženska torba, raznim „važnim“ stvarima, prosečno je teška oko tri kilograma, a muška čak 6,2 kilograma, izračunali su stručnjaci. Većina žena i muškaraca nakon izvesnog vremena sa ovakvim teretom počinje da se žali na nedefinisani bol u vratu i gornjem delu ledja.
- Vrat se, primera radi, neprimetno naginje da bi se uspostavila bolja ravnoteža. To stvara napetost vrata i iritaciju vratnih nerava koji se protežu celom dužinom ruku. Ovakav napor može da izazove bol u vratu, ali i upalu mišića.
- Rame na kojem je torba rotira se unazad i stalno je podignutije u odnosu na drugo. Takvo stanje utiče na mišiće gornjeg dela ledja, lopatica i mišića koji drže kičmu. Dugoročno, ovakav situacija može dovesti do nastanka bolnog artritisa na kičmi, kao i na pršljenovima duž kičmenog stuba. Zbog pritiska na nerve i njihove upale, nekada može da se javi i išijas na jednoj strani.
- Ruka u kojoj je torba veoma je statična, iako bi trebalo da zadrži prirodno mahanje prilikom hoda, koje je važno za održavanje ravnoteže. Osim toga, zbog konstantnog nošenja torbe u rukama može da se javi i bol jer dolazi do iritiranosti nerava koje stvara pritisak.
- Kukovi i noge trpe u tolikoj meri pritisak zbog nošenja torbe da može doći do artritisa. Što je torba teža, to se kolena i zglobovi više troše, zbog čega se nesvesno pravi niz malih koraka.
Da bi se ovakve neželjene posledice izbegle poželjno je da se nose rančevi, ili da se teret podeli u dve torbe. Ako osoba ne želi ništa da menja, onda je poželjno da jednu torbu nosi što kraće, ili da redovno menja ramena i ruke da bi se opterećena strana što pre odmorila.