Seme bosiljka se tradicionalno koristi u ajuvredskoj i kineskoj medicini.
Seme slatkogbosiljka (Ocimum basilicum) veličinom podseća na čija semenke, a od njih se razlikuje po crnoj boji i po tome što ima oblik suze. Seme slatkog bosiljka je antioksidans, deluje protiv bakterija, virusa, gljivica, grčeva, a ima i antikancerogeno dejstvo.
Zdravstvene koristi
Istraživanje sa Tajlanda opisuje kako seme bosiljka može da se koristi u snižavanju nivoa holesterola.
Prema istraživanju Sutter Gould medicinske fondacije seme bosiljka može da pomogne u kontroli nivoa šećera u krvi kod ljudi sa dijabetesom tip 2.
Vlakna spoljašnjeg omotača semena bosiljka, Kada se potope u vodu, postaju želatinozna. Seme bosiljka se koristi za ublažavanje grčeva u želucu, kod loše probave, protiv nadutosti i konstipacije.
Vlakna iz potopljenog semena bosiljka zaštitiće vas na duži period.
Olakšava disanje, ublažava stres, prija koži, ublažava urogenitalne infekcije – to su još neka od lekovitih svojstava koje nam može pružiti seme bosiljka.
Priprema i korišćenje
Ako imate omiljeni recept koji uključuje čija semenke, možete ih zameniti semenom bosiljka. Npr. umesto čija pudinga možete napraviti puding od semena bosiljka.
Seme bosiljka će u vodi omekšati za 5 minuta (brže od čija semena). Može se koristiti sa želatinoznom masom koju stvara, ili ga možete oprati i procediti i tako koristiti.
Možete ga koristiti umesto tapioke i drugih sastojaka za zgrušavanje.