Pre svega neophodno je da definišemo šta su stavovi. Stavovi predstavljaju značajne faktore ponašanja. To su zajedničke osobine ličnosti. Stavovi su stečeni i stiču se u toku života pojedinca. Oni mogu biti pozitivni i negativni.
Od stavova roditelja zavisi i kakav će odnos oni imati prema deci i vaspitanju.
U ranijim tekstovima sam pisala o važnosti razvijanja samostalnosti kod dece. Da bi se razvila dečija samostalnost roditelji treba da zauzmu pravilne stavove a to ne podrazumeva npr traženje slepe poslušnosti od deteta.
Jedna od klasifikacija roditeljskih stavova:
1)Sa aspekta podele vlasti:
-autoritarni stav
-demokratični stav
2)Sa aspekta pokazivanja ljubavi
-topao stav
-hladan stav
Autoritarni stav
Dovoljno je da je jedan roditelj autoritaran da bi postigao neativan uticaj na dečiji razvoj. Dete se takvih roditelja plaši i pokorava im se. Takvi roditelji su obično veoma strogi, salo iskazuju emocije, kruti.
Demokratičan stav
Karakterističan je za savremeno društvo u kojem vlada ravnopravnost među polovima. Poštuje se detetova ličnost kao i razlike među članovima porodice.
Topao stav
Roditelji ispoljavaju svoju ljubav prema detetu, ono nailazi na razumevanje za svoje potrebe, vlada poverenje. Roditelji sistematski hrabre i podržavaju dete
Hladan stav
Suprotan je toplom. Ljubav postoji (naravno) ali se ne pokazuje. Često je prisutna i nezainteresovanost za dečije potrebe i interesovanja.
Zaključak
Odnos koji roditelji imaju prema detetu i vaspitanju može biti kombinacija nekih stavova ali vaspitno delovanje roditelja se ne može isključivo opisati kao jedna kombinacija pomenutih stavova. Obično su svi stavovi zastupljeni u većoj ili manjoj meri u različitim situacijama.
Literatura:
Literatura: R. Grandić (2007) Prilozi porodičnoj pedagogiji, Novi Sad