SLAVIJA 2017 je XVI međunarodni pozorišni festival, koji se ove godine održava od 9. do 16. marta u Pozorištu Slavija. Biće izvedeno osam predstava u takmičarskom programu iz sedam zemalja: Rusije, Irana, Bugarske, Belorusije, Estonije, Kazahstana i Srbije. Gledaoci festivala su već navikli da festivalski program nije ni tematski niti stilski omeđen bilo kakvim opredeljenjima, niti je obeležen traganjem za novim izvođačkim tendencijama ili eksperimentalnim predstavama. Jednostavno rečeno, radi se o festivalu realizovanim na dramskim tekstovima, najčešće iz pera poznatih pisaca.
Međunarodni pozorišni festival SLAVIJA je dobio Etiketu EFFE 2015/2016 tako da je sada deo Platforme EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe), koja se sastoji od festivala koji su sinonim za umetnički kvalitet i imaju značajan uticaj na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou i predstavljaju 31 evropsku zemlju i čine Evropu bojim mestom. Festival otvara Miodrag Radovanović, domaći glumac.
Redovna cena karata za Međunarodni pozorišni festival SLAVIJA 2015 je 800 rsd, ali svi redovni popusti važe! (300 rsd je cena pojedinačne karte kupljene od 1. do 3. marta) Komplet karata za 8 predstava je 2000 rsd. Sve predstave su titlovane a mesta su numerisana!
REČ SELEKTORA FESTIVALA
Pozorište Bariš iz Marageha u Iranu prikazaće predstavu Senke i vetar Ferejdona Velaeija, koju je autor i režirao. U pitanju je vesela igra protagoniste sa sopstvenom senkom u kojima se obrađuju brojni problemi egzistencije savremenoga čoveka. I četvrte večeri, 12. marta, ostajemo u svetu velike literature: tada nastupa Eksperimentalno dramsko pozorište nacionalnosti iz Moskve i prikazuje priču Fjodora Dostojevskog San smešnog čoveka čiji se junak bavi rešavanjem i danas aktuelnih životnih problema. Pete večeri, 13. marta, domaćin Festivala, Pozorište „Slavija“, prikazaće novitet sa svoga repertoara – dramu najznačajnijeg srpskog komediografa Branislava Đ. Nušića Žena bez srca, koja se može tretirati kao nadrealistički dramski ogled, što u ovoj predstavi na sceni uspešno dokazuje reditelj Slavenko Saletović. Naredne, šeste festivalske večeri, 14. marta, nastupiće Državno dramsko pozorište „Stojan Bačvarov“ iz Varne sa predstavom drame Jednooki kralj savremenog španskog spisatelja Marka Krehueta u kojoj se obrađuje problematika savremenog političkoga života. Estonsko pozorište R.A.A.M. iz Talina prikazuje sedme festivalske večeri, 15. marta, komad Augusta Kicberga Vukodlak u kojem se raspravlja o stanju duha u jednoj seoskoj sredini nakon spaljivanja neke mlade žene proglašene za vešticu. Završne, osme večeri XVI međunarodnog pozorišnog festivala „Slavija“ Žambiljsko regionalno rusko dramsko pozorište iz Žambilja u Kazahstanu prikazaće komad Neron i ja, Edvarda Radzinskog, u kojem se prikazuje Neronovo zločinstvo prema zaverenicima koji su ustali protiv njegove krvave vladavine, zbog čega ih ovaj surovi vladar kažnjava smrću, prisiljavajući svoga učitelja Seneku da posmatra pogubljenje. Gledaćemo drame koje prikazuju životne prilike i sukobe u osam različitih podneblja sveta – u centralnoj i severnoj Evropi, na Balkanu, u ruskim i azijskim predelima kao i u starom Rimu. Jedno neobično, zapravo opčinjavajući zanosno putovanje duha! Ako teatar ne može menjati svet, sasvim sigurno može ga oplemenjivati u šta će gledaoci predstava ovog festivala svakako imati priliku da se uvere.
Predsednik žirija festivala je, kao i prethodnih godina teatrolog MILISAV MILENKOVIĆ, dramaturg, Srbija. U žiriju su i prof. dr RAŠKO JOVANOVIĆ, teatrolog i pozorišni kritičar, Srbija, prof. LJUBO BOŽOVIĆ, Republika Srpska; dr NINA MAZUR, teatrolog i pozorišni kritičar, Nemačka; dr ANGELINA ROSKA, dramski pisac i kritičar, Moldavija; Oni će dodeliti nagradu za najbolju predstavu u celini – statuetu Don Kihot, rad vajara Kolje Milunovića.
09. Mart: GOSPODIN IBRAHIM I Akademsko omladinsko pozorište Rostov na Donu, RUSIJA I ceremonija otvaranja!
10. Mart: PELIKAN I Republičko pozorište beloruske drame Minsk, BELORUSIJA
11. Mart: SENKA VETRA I Pozorište Bariš, Maragheh, IRAN
12. Mart: SAN SMEŠNOG ČOVEKA I Eksperimentalno dramsko pozorište nacija Moskva, RUSIJA
13. Mart: ŽENA BEZ SRCA I Pozorište Slavija, SRBIJA
14. Mart: JEDNOOKI KRALJ I Državno dramsko pozorište Stojan Bačvarov Varna, BUGARSKA
15. Mart: VUKODLAK I Pozorište R.A.A.A.M. Talin, ESTONIJA
16. Mart: NERON I JA I Žambiljsko regionalno rusko dramsko pozorište Žambilj, KAZAHSTAN I proglašenje pobednika!
Više o predstavama:
09. Mart u 20h
GOSPODIN IBRAHIM I Akademsko omladinsko pozorište Rostov na Donu, RUSIJA I Erik-Emanuel Šmit
Režiser – MIHAIL ZAETS
Momo – EVGENIY OVCHINNIKOV
Gospodin Ibrahim – NIKOLAI HANZHAROV
Otac, policajac, prodavac – ALEXANDER SEMIKOPENKO
Majka, prostitutka, brižit bardo – VALERYA ISKVORINA
Sa jedanaest godina, razbio sam kasicu prasicu i otišao kod prostitutki…
Ovo je početak smešnog i dirljivog putovanja dečaka po imenu Momo, od detinjstva do sveta odraslih. Na putu od Pariza do Istambula, nailazi na svog depresivnog, skrhanog i nezainteresovanog oca, tajanstvenog Arapina Ibrahima, zanosnu Brižit Bardo, prostitutke iz Rajske ulice, mistične Sufije… Svako od njih je kao kamen međaš na njegovom putu. Momo nespokojno tumara svetom u potrazi za ljubavlju i srećom, kao bilo koje drugo dete na svetu. Ova filozofska priča o ljubavi i trpeljivosti, puna iskrenog humora, otvara srca i ostavlja gledaoca sa osmehom na licu i suzama u očima.
10. Mart u 20h
PELIKAN I Republičko pozorište beloruske drame Minsk, BELORUSIJA I Avgust Strindberg
Režiser – ALEXANDR GARTSUEV
Majka – LYUDMILA SIDORKEVICH
Sin – ARTEM KUREN
Ćerka – ANNA SEMENYAKO
Zet – MAXIM BRAGINETS
Sobarica – GALINA CHERNOBAEVA
Pelikan je jedna od poslednjih kamernih drama velikog švedskog dramskog pisca Avgusta Strindberga. Glavni lik, Eliza, majka porodice, upoređuje sebe sa pelikanom, prelepom i tajanstvenom pticom. Prema legendi, u očajničkim situacijama, ova ptica hrani svoje ptiće sopstvenom krvlju. U realnosti, Eliza sve vreme obmanjuje svoje rođake, potkrada i vara svoga muža, štedi na deci … Tek na očevom samrtnom odru deca saznaju za strašnu obmanu njihove majke. Kako će deca živeti sa tom istinom? Kako će ove vesti uticati na sudbinu cele porodice?
11. Mart u 20h
SENKA VETRA I Pozorište Bariš, Maragheh, IRAN I Ferejdon Velaei
Osoba – MOHAMMAD HADI EFTEKHARZADEH MARAGHI
Žena osobe – MARYAM BOROUMANDMOTLAGH
Skoro senka – SAEID BOROUMANDMOTLAGH
Vertikalni prijatelj osobe – REZA MOHAMMADI
Horizontalni prijatelj osobe – FARID AHADI
Porodični lekar osobe – AYTA VELAEI
Odlazeće senke – SAEID ELMI PASHA BEYG
12. Mart u 20h
Režiser – SERGEI KRAINEV
Igraju:
IGOR KLIMOV
MARIA BAEV
San smešnog čoveka je fantastična priča Dostojevskog. Ali u toj fantastici, homo sapiens se ne bori sa vanzemaljcima, već sa svojim demonima i strastima. Zaplet Fjodora Mihajloviča je drama ljudskog duha, očajničko traganje za odgovorima na večita pitanja, balansiranje između greha i pravednosti, bunt protiv besmisla i niskosti naše materijalne civilizacije. To je apokalipsa jedne posebno obuzete duše. Sergej Krajnev
Usamljeni čovek, kojeg je okruženje od najranijeg detinjstva smatralo čudakom i smešnim, odlučuje da se ubije zbog ideje koja ga je obuzela. Međutim, savest mu zbog učinjenog nečasnog dela ne daje mira. Oklevajući, sa revolverom ispred sebe, heroj tone u san. U snu vidi svet, koji spolja potpuno liči na zemlju, ali u kojem je sve idealno: nema zlobe, zavisti, ljubomore, krađe. Zemlja je bila idealna u svakom pogledu. Postepeno se taj svet pred njegovim očima pretvara u posrnuli svet, kao onaj na Zemlji, a razlog tog posrnuća postaje sam heroj priče. Heroj se budi kao sasvim drugi čovek, koji shvata, da je bolje da se u nesavršenom svetu seje ljubav i dobro, nego obrnuto…
13. Mart u 20h
Režiser – SLAVENKO SALETOVIĆ
Igraju:
Dr Jakšić – MARKO ŽIVIĆ
Dr Stefanović – MIHAILO LAPTOŠEVIĆ
Policijski agent – DANIJEL KOVAČEVIĆ
Žena bez srca – STAŠA RADULOVIĆ
Onaj mladić – VAHID DŽANKOVIĆ
Živeći i radeći u vremenu Andre Bretona, Luja Aragona, Antonena Artoa, Pola Elijara, Filipa Supoa, Aleksandra Vuča, Oskara Daviča, Milana Dedinca, Đorđa Jovanovića, Koče Popovića i Marka Ristića, Branislav Nušić, najznačajniji, najbolјi i najpoznatiji srpski komediograf, nije se mogao odupreti izazovu, a da se ne upusti u nadrealistički dramski ogled. Tako je nastala „Žena bez srca“, iznenađujuće snažna, misaona, etička, a beskrajno bitna i zanimlјiva drama „za sva vremena“. Teatar u kome je sve moguće, u kome se misli, govori i sluša; i stiže do čovekove suštine. Tekst se bazira na neverovatnoj medicinskoj, futurističnoj predpostavci koja se kreće između života i smrt, lјubavi i mržnje. Brilјantni Nušić uspeva da nas u potpunosti uveri u snagu onostranih sila: Možda ne moramo da imamo srce, ali lјubav će nam obezbediti život! Slavenko Saletović
JEDNOOKI KRALJ I Državno dramsko pozorište Stojan Bačvarov Varna, BUGARSKA I Mark Crehuet
Režiser – PETAR DENCHEV
Igraju:
David – SIMEON LYUTAKOV
Ignacio – PLAMEN DIMITROV
Sandra – BILYANA STOEVA
Lidija – MILENA KANEVA
Političar – NIKOLAY BOZHKOV
Porodična večera u kući policajca Davida. Njegova supruga Lidija je pozvala svoju drugaricu iz detinjstva Sandru i njenog supruga. On je izgubio oko na demonstracijama, a ispostavlja se da je počinitelj niko drugi do njegov domaćin.… Savremeni španski dramski pisac Mark Krehuet je izabrao jedan sporedni problem, prilično izolovan slučaj, da bi se njegovi likovi sudarili. Baca ih u lavirint postupaka u kojima moraju da dokažu svoja ubeđenja ili da barem priznaju poraz. Jednooki kralj se bavi nekim bolno aktuelnim temama političke odgovornosti, legalizovanog državnog nasilja i potrebe za političkim predviđanjem. Ovaj žanr polazi od političke satire i pretvara se u crnu komediju o krhkosti naših ubeđenja, prirodi društvenih uloga i potrazi za istinom.
15. Mart u 20h
VUKODLAK I Pozorište R.A.A.A.M. Talin, ESTONIJA I Avgust Kicber
Režiser – SERGEI POTAPOV
Igraju:
Tiina – KRISTIINA – HORTENSIA PORT
Mari – LIISA PULK
Margus – KRISTO VIIDING
Baka – MARI LILL
Seljak – IVO UUKKIVI
Seljakova žena – PIRET SIMSON
Jaanus, nadničar – MARTIN KÕIV
Märt, nadničar – IVO UUKKIVI
Mlada žena je pogubljena pored crkve. Ovako režiser Sergej Potapov, takođe poznat kao Tarantino iz Jakutije, počinje svoju priču o Vukodlaku. Od svih seljaka iz cele parohije je traženo da gledaju smrt veštice. Muškarci iz domaćinstva Tamaru su se vratili iz crkve preplašeni i neraspoloženi. Iznenada iza vrata pronalaze malu devojčicu u ritama. To je dete veštice… Po prvi put se javlja reč vukodlak. Porodica unosi malu neznanku u kuću i život teče uobičajeno tokom mnogo godina. Sve dok ne bukne ljubav među mladima. Sin ove porodice, Margus, zaljubljuje je u neznanku, TiInu. Ovaj klasični komad Avgusta Kicberga iznosi priču o odnosu između nas i njih, rulje i pojedinca, običnih i izuzetnih. A ova tema je aktuelnija nego ikad. Ne radi se tu samo o priči, nego o načinu na koji je vidite i osećate. Atmosfera, ritmovi, pokret i neizgovorene reči oživljavaju ovaj mit.
NERON I JA I Žambiljsko regionalno rusko dramsko pozorište Žambilj, KAZAHSTAN I Edvard Radzinski
Režiser – KUANDIK KASSYMOV
Igraju:
Neron – DANIAR KENZHEBEKOV
Seneka – BEKNAZAR IZBASAROV
Starac – ANATOLY PROSALOVACH
Senator – YEVGENY ORLOV
Amur – TIMUR ROMANUK
Vegnera – ELENA KOZACHENKO
Dželati – VICTOR DADAEV, TEMUR ICHIKOV
Narod – Glumci iz pozorišta
Komad pokreće pitanje jaza između običnih ljudi i vladara. Ideja komada se može sagledati kao krvava istorija vladara Nerona i ljudi nad kojima je izvršen pokolj, njegovih podanika, i slična je današnjoj tragičnoj farsi ljudske sudbine. Autor prikazuje moć alhemije: Neron brutalno slama zaverenke i prisiljava svog učitelja Seneku da gleda kako on izvršava zločin. To je aktuelan filozofski komad o vladavini. Problemi kojima se on bavi dotiču sve generacije i sve narode.
KRATAK ISTORIJAT FESTIVALA
Pozorište Slavija je, iako samofinansirajuće pozorište, 2002. godine donelo odluku o osnivanju sopstvenog – međunarodnog pozorišnog festivala, što je jedinstveno u pozorišnoj praksi kod nas. Svesni da je festival veliki zalogaj, želeli su da ga realizuju na drugačiji način od postojećih festivala. Iskoristili su prijateljstva i prvi povezali pokidane veze ne samo sa pozorištima sa prostora bivše Jugoslavije koja su posle mnogo godina prvi put u našu zemlju došli upravo na ovaj festival.
Bili su domaćini mnogobrojnim pozorištima iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije. Ugostili su i teatre Bugarske, Rumunije, Azerbejdžana, Albanije, Austrije, Engleske, Nemačke, Bugarske, Mađarske, Rumunije, Rusije, Ukrajine, Izraela, Litvanije, Švajcarske, Poljske, Slovačke, Brazila, Japana, Italije, Letonije, Argentine, Kanade, Belorusije, Estonije, Grčke, Irana, Kazahstana, Maroka i Sjedinjenih Američkih Država.
Međunarodni pozorišni festival SLAVIJA je dobio Etiketu EFFE 2015/2016 tako da je sada deo Platforme EFFE, koja se sastoji od festivala koji su sinonim za umetnički kvalitet i imaju značajan uticaj na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou i predstavljaju 31 evropsku zemlju i čine Evropu bojim mestom.
Izvor:
pozoriste-slavija.co.rs