spot_img

Vladan Subotic – „Mediteran asocijacije” u Kragujevcu


  U Kragujevcu je nedavno otvorena izložba slika akdemskog slikara Vladana Subotića pod nazivom „Mediteran – asocijacije“ ( ulje i akril na platnu).

 Izložba je otvorena u holu hotela „Zelengora“ i izazvala je veliku pažnju publike i kragujevačkih ljubitelja ove umetnosti.

Vladan Subotić rođen je 1940. godine. Diplomirao je na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu 1967. godine, a od 1969. godine je član ULUS-a. Na specijalizaciju u Pariz otišao je 1973. godine, kao stipendista Vlade Francuske, kao jedini sa prostora biše Jugoslavije. Na Akademiji lepih umetnosti (Beaux Arts) usavršavao se kod čuvenog profesora Mišela Sanžijea, Pikasovog učenika. Jedini je Srbin koji je izlagao u jednoj od najprestižnijih evropskih galerija Papinoj galeriji (Galeria De Pape) u Rimu. Dobitnik je brojnih domaćih i inostrnih priznanja za svoj rad. 
Početkom ’80-ih umetničko stvaralaštvo Vladana Subotića svrstano je u Kulturno istorijsku baštinu Jugoslavije. 
 Tvorac je novog pravca u slikarstvu – POETIKOARSIZMA koji naglašava poetski sadržaj slika i njihovo univerzalno značenje. To je sinteza nežnih poetskih osećanja u literaturi, arhitekturi, koja su preneta na platno sa svim elementima slikarskog izraza. 

 Tokom bombardovanja 1999. godine Vladan Subotić je učestvovao je u brojnim humanitarnim akcijama za prikupljanje pomoći razorenoj zemlji, čime je napravio humanitarni i kulturni most između Italije i Srbije. 

 Subotićeve slike svojevremeno su krasile dom Fransoa Miterana, bivšeg francuskog predsednika, kao i drugih poznatih ličnosti širom Evrope – Mišela Platinija, predsednika UEFA, Johana Krojfa, legendarnog holandskog fudbalera i trenera, Điole Ćinkveti, italijanske pevačice, italijanskih glumica Klaudije Kardinale i Đine Lolobriđide, Oracia Karpanelija, likovnog kritičara, Maura Kaziragija, režisera i scenariste, Renco Guaskoa, likovnog kritičara… 

 O umetničkom stvaralaštvu Vladana Subotića snimljeno je više stotina domaćih i inostranih TV emisija i nekoliko TV filmova, napisano je više stotina novinskih tekstova u zemlji i inostranstvu.

Izložbu je otvorio i o Subotiću i njegovom stvaralaštvu govorio  kragujevački umetnik Žika Ranković. 

„Mnogo je slikara stvaralo na ovoj kaldrmi kragujevačkoj od Miloševih vremena do današnjih dana, znanih i neznanih, poznatih, velikih pa i onih koji ulaze u red najvećih. Svojim delom , životnom i umetničkom radoznalošću, kreativnošću pa i jednim novim načinom gledanja na svet oko sebe, slikar Vlada Subotić se izborio da bude u  grupi najboljih i najpoznatijih. Odavno je postao stanovnik sveta. Menjajući države, gradove, ateljea širom Evrope  stekao je afirmaciju van granica naše države.

 Nije preterano ako se kaže da je Subotić jedan od retkih slikara ovog podneblja koji je stekao ugled umetnika evropskog formata.

Gradovi, trgovi, fontane i nezaobilazne figure žena, oslikani na prepoznatljiv način, živim , toplim, optimističnim bojama, gotovo bajkovitim, vraćaju nas ili vode u svet u kome bismo rado živeli. Prikazuju nam prostore kojima poželimo da, oslobođeni svakodnevice,  lutamo, svet kome želimo da pripadamo ili da mu se vratimo.

Vlada kao da upija boje oko sebe, preradjuje ih u svojoj tajnoj laboratoriji,  gde koristi samo njemu znanu magiju,  i vraća na platno deo nečega što svi znamo i poznajemo ali i deo samoga sebe koji samo on zna.  Kao svaki alhemičar koji želi od običnog da napravi čudesno i onostrano, tako i Subotoć  svojom umetničkom imaginacijom začini svaki delić slike dajući joj neodoljivu snagu i lepotu. 

Ovog puta  su sa toplinom Subotićevog kolirata pred nas stigle i lepote Mediterana i Subotićeve asocijacije na predele i oblike iz njegovog čudesnog sveta  u koji pristup imaju samo oni koji poseduju sličnu asocijativnu snagu i moć. Samo oni mogu da razumeju i osete,  „čuju šapat“  Subotićevih slika.

 Vlada Subotić je izlagao u mnogim galerijama , velikim svetskim gradovima ali i u prostorima koji su poput ovog, koji po nameni nisu galerijski ali su zato prostori koji žive svoj život i gde su slike sve vreme izložene pogledu, proceni i kritici ne samo liikovnih kritičara već i običnih ljudi koji u njima traže deo svog sveta. 

U tome je i draž i lepota ovakvih prostora i ovakvih izložbi.“

Prethodni tekst
Sledeći tekst
Miloš Ignjatović
Miloš Ignjatović
Priređivač Šumadijskog ateljea. Fotoreporter ,,Blica'', ,,LID-'a'', ,,Sportskog žurnala'', ,,Svetlosti'', ,,KG novina'', ,,Politike''.