Penali koji su uvedeni svima koji su otišli u penziju pre 65. godine, a sa punim radnim stažom, uskoro bi trebalo da budu ukinuti.
Penali na penzije se više neće doživotno obračunavati, već samo do 65. godine, odnosno u slučaju beneficiranog radnog staža do 59. godine, nakon toga će penzioneri primati pun iznos penzije.
Izmena Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju će biti završena do kraja leta.
Prevremena starosna penzija odnosi se na građane koji ostvaruju pravo na penziju pre navršenja opšte starosne granice, koja je u 2016. godini bila 65 godina života za muškarce, odnosno 61 godina i šest meseci života za žene i minimalno 15 godina staža osiguranja. Zbog ranijeg penzionisanja primenjuju se penali, odnosno umanjenje visine penzije za 0,34 odsto za svaki mesec pre ispunjenja starosne granice, a najviše do 20,4 odsto.
Ovi principi primenjuju se na sve osiguranike koji se penzionišu po opštim propisima.
Međutim, osiguranici koji navrše 45 godina staža mogu da se penzionišu bez obzira na godine života. U tom slučaju ne primenjuju se penali, ne snižava se iznos penzija. Pored toga, starosna granica se snižava za osiguranike sa beneficiranim stažom osiguranja, pri čemu se tada takođe ne primenjuju penali. Još jedan izuzetak su određene kategorije osiguranika, koji rade na poslovima sa beneficiranim stažom u pojedinim državnim organima (MUP, Vojska Srbije, BIA, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija…), koji se penzionišu po posebnim, povoljnijim uslovima u odnosu na druge osiguranike.
Uslovi za prevremenu starosnu penziju za muškarce i žene promenili su se u odnosu na 2016. godinu, te se tako starosna granica za odlazak u penziju kod muškaraca podigla za osam meseci, što je slučaj i kod žena, s tim da su kod njih godine staža takođe podignute za šest meseci.
Pomeranje uslova predviđeno je sukcesivno do 2024. godine, kada će uslovi za žene i muškarce biti izjednačeni – 40 godina staža za koji su plaćeni doprinosi i najmanje 60 godina života