Najvažniji element za bolju budućnost, jeste ulaganje u obrazovanje i usavršavanje ljudi
Svako ko ulaže u obrazovanje, investira u sebe, na taj način može da obezbedi bolji i kvalitetniji život. Međutim, neformalno obrazovanje polako izlazi iz senke, dobija na značaju i postaje neophodno. Postoji puno načina kako možete sebi omogućiti dodatnu edukaciju, potrebno je da se informišete.
U ovom tekstu predlažemo Vam samo neke od načina, dajemo smernice i želimo da Vas uputimo na pravo mesto.
U Kragujevcu postoji edukacioni centar koji vrlo često organizuje besplatne seminare, koji su jako kvalitetni. Nalazi se u Biznis Inovacionom centru, u ulici Trg Topolivaca 4, ova agencija i edukacioni centar Stefanović Besten organizuje i kurs iz oblasti knjigovodstva. Ne zaboravite da je sve cenjenije neformalno obrazovanje, ali i usavršavanje kroz ceo život. Važno je napomenuti da su izvori za usavršavanje brojni, posebno u vreme kada su sve informacije dostupne na internetu.
Često se pominje i termin informalno obrazovanje, koje treba razlikovati od neformalnog. Napominjemo da je informalno obrazovanje ono što bismo u svakodnevnom govoru nazvali „škola života“. Okarakterisano kao neplanirano, spontano, nastaje kroz interakciju sa prijateljima, roditeljima, medijima, bez posebnog plana i strukture. Dešava se da informalno obrazovanje ima loše strane. Ali se dešava da mladi ljudi od svog okruženja usvoje stavove i negativne vrednosti. Neosporna je da su u svakom procesu učenja, u ma kako maloj meri, prisutni i formalno i neformalno i informalno obrazovanje i ova tri vida obrazovanja se međusobno nadopunjuju i zajednički jačaju elemente doživotnog procesa učenja.
Kako bi stekli dodatna znanja i veštine, potrebno Vam je malo volje i slobodnog vremena, koje ćete konstruktivno preumseriti i iskoristiti ga na pravi način. Moderni obrazovni koncept „učenja za ceo život“ postao je važna i nezamenjiva dopuna formalnom obrazovanju. Upravo kao razlog tome su veliki izazovi modernog doba. Pre svega u pogledu ubrzanog razvoja nauke i tehnike. Ali i socio-ekonomskih promena koje su prisutne u svakodnevnici. Kako formalno obrazovanje više ne može da prati promenljive tržišne trendove, neophodno je „pojačanje“ u vidu unapređenije obrazovne prakse.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u prvom kvartalu 2015. godine u Srbiji je stopa nezaposlenosti iznosila 19,9% među licima radnog uzrasta (od 15 do 64 godine). Procentualno, situacija se pogoršala u odnosu na prošlu godinu (krajem 2014. godine stopa nezaposlenosti iznosila je 17,6 %). Sa druge strane, najveća potražnja je upravo za IT stručnjacima, te se nameće pitanje razmatranja stručnih kompetencija lica koja su evidentirana na tržištu rada.