Ovaj prilog svakako favorizuje razvoj stripa na ‘ex-Yu’ prostorima, bez određene motivacije u smislu kriterijuma estetske srodnosti, kooperativnosti i interakcije i dr. Takođe je očigledno da je ovde posvećena pažnja stripu u kratkoj formi, dakle onome što bismo obično svrstali u novinski strip – i oni koji čitanju stripova
nisu baš skloni, moraju priznati da ih ponekad opusti kad bace koji pogled na ukratko prikazane zgode i nezgode raznih junaka, prikazane u formatu jedne table, ili samo kaiša u zaglavlju stranice. (Hogar Strašni, Garfild, Porodica Tarana, Kremenko, Redov Bili, Rundi (D. Vukojev) . . .)
Bez nekog posebnog konformizma, trudićemo se da ovde malo češće budu predstavljeni razni ‘krateži’, koji nas mogu lepo zabaviti, a neki možda nagnati i da se zamislimo…
Prvi prilog je ovde, doduše, prikazan u vidu kaiša, ali to je samo ‘uzorak’ obimnijeg dela „Fratri bosanski u stripu – na svoj način i na svoj račun“, na osnovu materijala koji je sakupio upravo gvardijan jednog manastira, fra Tomislav Brković, a realizovan uz grafičko zalaganje mlađanog crtača Marka Đeške. O ovome će još biti reči nekom drugom prilikom, a smatramo da isečak koji ovde predstavljamo dopunjava izvesnu dozu duhovitosti u ovom prilogu, a na neki način zaokružuje i određeni etno kolorit koji provejava na ovim kadrovima sa živopisnog Balkana…
Na narednim lustracijama prepoznajemo već i neke ‘stare znance’
sa ovih onlajn stranica: tu je par kadrova iz nedavno pominjanog novinskog stripa „Pusto tursko“ (Nova Makedonija), zatim kadar koji prikazuje par ostvarenja Simona Vučkovića i Mirka Zulića, ukratko predstavljenih prošle godine u svojstvu crnogorskih izdanaka u okviru devete umetnosti; ovoj bratiji se priključuje i crtež Gorana Šćekića (Pogled iz ugla – „Dođi, dođi!“), koji po formi i obimu više zadovoljava kriterijum obične karikature, ali ipak dobro dopunjuje atmosferu.
Najzad tu je nekoliko odabranih kadrova o doživljajima Marka Kraljevića i Muse Kesedžije, mlade autorke Nevene Mitrović, o kojoj smo takođe pisali prošle godine…