Повратак сарадње између руског и српског народа наставаио се поклоном књига на руском ђацима једној од најстаријих шола у Србији која негује руски језик. Основна школа „Прота Стеван Поповић“ из Чумића. Поклон Департмента образовања града Москве северозападног административног округа школе број 2077 и Лицеја број 138 као и дечије организације “Јоргован победе“ је уручила професор Радмила Тонковић у среду (децембар 2015.) у фискултурној сали свим ђацима школе који уче руски језик. Сусрет и сарадњу организовало је Друштво српско – руског пријатељства „Ћирило и Методије“.
Пригодан програм на руском језику гостима из Москве, Слађани Радисављевић, помоћници градоначелника за образовање и надзор над инвестицијама у ванпривредним делатностима и представницима Друштва српско-руског пријатељства “Ћирило и Методије“ из Крагујевца приредили су ученици школе.
„Ово је само почетак једне шире и дугорочније сарадње крагујевачких и московских ученика. Функција језика је ширење културе, а руски језик на коме су написана нека од највећих светских књижевних дела деветнаестог века свакако припада једној огромној и богатој култури. Битно је да млади који изучавају руски језик добију прилику да посете ову земљу, да сазнају нешто о њој, чују жив језик и осете његове нијансе. Ту могућност треба остварити сарадњом између крагујевачких и московских школа и разменом ученика. Оно што волите поткрепите новим сазнањима. Нови клинци донели су нове стандарде и нове вредности што се тиче етике. Целекупно јавно мњење налази се на странпутици. Најважнији, новац, основни је мото многим људима. Ми Словени имамо душу, друге нације гламур, нашмикани али празни. Треба поново спојити наш словенски свет и језик”, измећу осталог рекла је професор Радмила Тонковић.
Представници Друштва српско-руског пријатељства “Ћирило и Методије“ који су били посредници у овој сарадњи истичу да је њихова идеја коју ће предложити партнерским школама из Москве, оснивање Центра за подршку деци из сеоских подручја Шумадије преко кога би се одвијале ученичке размене и други пројекти из области образовања.
„Драго ми је да посредујемо у креирању чврстог моста срадње измећу школе у Чумићу и московских школа! Надам се да ће ове године једна група ученика посети своје вршњаке у Москви”, рекао је Петар Стефановић, успешни иницијатор оваквих акција у Крагујевцу.
После дружења представници су обишли Спомен-парк Шумарице и обишли прошле године засађена стабала нових врста јоргована, поклон из Русије.
Иначе, Основна школа “Прота Стеван Поповић“ најстарија је у Шумадији, а међу првооснованим и у Србији – пре 223 године. Председник Србије, Томислав Николић, на Сретење, ове године, одликовао је ову школу Орденом другог степена за заслуге у просветној делатности.
Школа у Чумићу има 126 ученика, по једно одељење у свих осам разреда и истурено одељење у Великом Шењу, чији рад обезбеђује 30 запослених, од којих 22 наставника. Руски језик се у овој школи континуирано изучава, а не изостају ни успеси на такмичењима. У школи то и потврђују податком да су се Катарина Ђорђевић, као ученица осмог разреда, прошле године, и Ђурђина Ђорђевић, тада ђак Прве крагујевачке гимназије, која је завршила школу у Чумићу, пласирале у суперфинале Олимпијаде у руском језику коју је организовао НИС. Велике заслуге за ово припадају и наставници руског језика Јелени Миливојевић.
У Протиној кући