spot_img

Spavalica ili „noćna ptica“ – koliko sati sna je zaista potrebno vašem mališanu

Bebama, deci i tinejdžerima potrebno je mnogo više sna nego odraslima, kao podrška njihovom brzom mentalnom i fizičkom razvoju. Mnogi roditelji znaju da dete koje raste mora dobro da se naspava, iako većina njih nije upoznata sa tim koliko sati sna mu je zaista potrebno u određenom uzrastu, kao i kakav efekat može da izazove manjak sna, iako se radi o nedostatku od „samo“ 30 do 60 minuta.

Jedan od razloga zbog kojih je teško odrediti kada se vaš mališan nije dovoljno naspavao je taj što pospana deca ne moraju nužno da uspore tempo funkcionisanja kao odrasli ljudi. Osim toga, najmlađi se često ponašaju kao da uopšte nisu umorni, uporno odbijaju da odu na spavanje ili postaju hiperaktivni kako se veče bliži. Sve ovo može da bude posledica toga što je dete, zapravo, preumorno.

Opšte je poznato koliko je spavanje važno za organizam, posebno za decu. Zato se roditelji i trude, a ponekad i muku muče da privole svoje mališane da spavaju i naspavaju se. Dovoljno sna povezuje se sa boljom pažnjom, boljim pamćenjem, učenjem i, generalno, sa boljim mentalnim i fizičkim zdravljem.

Sa druge strane, nedostatak sna kod dece povećava rizik od dijabetesa, depresije i gojaznosti, jer će posezati za hranom i grickalicama kako bi imali dovoljno energije da tokom dana ostanu budni.

Američka Nacionalna fondacija za san nedavno je objavila nove preporuke o potrebnoj količini sna za decu u različitim uzrastima, a ukupan broj sati uključuje i popodnevno spavanje, koje je uobičajeno kod mlađe dece.

  • Novorođenčad (0 do 3 meseca): preporučeno vreme spavanja je 14 do 17 sati;
  • Odojčad (4 do 11 meseci): preporučeno vreme spavanja je 12 do 15 sati;
  • Mala deca (1 do 2 godine): trebalo bi da spavaju 11 do 14 sati;
  • Predškolci (3 do 5 godina): trebalo bi da spavaju 10 do 13 sati;
  • Deca školskog uzrasta (6 do 13 godina): preporučeno vreme spavanja iznosi 9 do 11 sati;
  • Tinejdžeri (14 do 17 godina): preporučeno im je 8 do 10 sati sna.

Kako da pomognete svom detetu da se dobro naspava

Klinika Klivlend izdvaja nekoliko korisnih saveta za roditelje kako bi ujutru bili sigurni da se njihov mališan dovoljno naspavao:

  • Neka vreme odlaska mališana na spavanje i jutarnjeg buđenja bude isto. Takođe, ne menjajte ni vreme za popodnevnu dremku – važno je da dete ne ode na popodnevni odmor suviše kasno tokom dana ili da popodnevno spavanje ne traje prekratko. U suprotnom, dobar i kontinuiran san tokom noći može da izostane.
  • Uspostavite doslednu rutinu odlaska na spavanje. Opredelite se za mirne i prijatne aktivnosti 30 minuta pre nego što mališan pođe na spavanje, kao što je topla kupka ili čitanje priča za laku noć kako bi se dete umirilo. Ipak, unapred tačno odredite koliko priča ćete pročitati ili koliko ćete pesmica zajedno otpevati. Dozvolite detetu da samo izabere pidžamu koju će da nosi i plišanu igračku koja će mu „čuvati strah“ tokom noći. Samostalan izbor predmeta koji će ga tešiti (plišana igračka ili ćebence) pomoći će detetu da se oseća opuštenije i da lepo spava tokom noći.
  • Uverite se da je u dečjoj sobi mirno i tiho, da je soba zamračena, da u njoj nije pretoplo, kao i da pruža udobno okruženje za spavanje. Osim toga, krevet treba da služi samo za spavanje, umesto da se koristi kao još jedno mesto za igru. Ne treba da dozvolite gledanje televizije u spavaćoj sobi, dok iPad, smart telefon i slična tehnologija takođe ne treba da čine deo njenog ambijenta. Takvi uređaji mogu da previše stimulišu dete i otežaju mu da se kasnije uspava.
  • Ograničite unos hrane i tečnosti (posebno napitaka koji sadrže kofein) pre odlaska na spavanje.
  • Ušuškajte dete u krevet kada je u pospanom ali budnom stanju. Tako će naučiti da se samo uspava, kao i da ponovo utone u san ukoliko se probudi u toku noći.
  • Ukoliko je dete loše sanjalo i probudilo se usred noći, sasvim je u redu da pozove mamu ili tatu da ga uteše. Ipak, kada se umiri, roditelji treba da ga isprate nazad u njegov krevet. Okružite dete stvarima koje će ga tešiti, kao što su omiljena plišana igračka ili mekano ćebence, koje će mu pomoći da se ponovo samo uspava bez potrebe da ponovo ustane iz kreveta i da vas potraži.

Mnoga deca uzrasta tri do pet godina spavaju sat-dva i tokom dana, obično u popodnevnim satima. Ipak, popodnevna dremka nije neophodna ukoliko dete nije nervozno ili preumorno. Deca često prestaju da spavaju popodne posle pete godine. Takođe, ukoliko mališan više ne spava preko dana, svakako će mu dobro doći da malo predahne i odmori se na kauču ili udobnoj fotelji sredinom dana.

Rani razvoj deteta bitno utiče na zdravlje i blagostanje tokom celog života. Zato je važno da svom mališanu od najranijeg uzrasta omogućite uslove za kvalitetan i redovan san i naučite ga zdravim navikama spavanja, kojih će se pridržavati i kasnije tokom života kako bi odmoran i dobro raspoložen dočekao svako novo jutro.

Izvor: novakdjokovicfoundation.org

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.