spot_img

Slobino zanimljivo ćoše: Ulcinj – nekadašnje gusarsko utvrđenje –

foto: pirates.wikia.com
foto: pirates.wikia.com

Pre opisa glavne radnje, reč dve o Ulcinjskom primorju. Poznato je po toplim i sunčanim danima sa malo padavina i zato spada u najtoplije i najsunčanije predele evropskog Mediterana. Primorje poseduje i nekoliko mineralnih izvora čija se voda upotrebljava za lečenje mnogih oboljenja. Mediteransko rastinje je poseban ukras Ulcinjskog primorja. Plaže su peščane i njihova dužina prelazi deset kilometara, a na nekim mestima su široke i do sto metara.

U ovom najtoplijem delu Jadrana, u podnožju živopisne Rumije, čiji se najviši vrh izdiže blizu 1600 metara, leži grad ULCINJ.

Na kamenitom poluostrvu je Stari grad Ulcinj. Tvrđava i zidovi, drvena zdanja unutar zidova, građevine su iz vizantijskog, mletačkog i turskog doba. Stari Ulcinj, zbog svog izvanrednog položaja, bio je u prošlosti svetionik i osmatrač na izlazu iz Otrantskih vrata. Zbog toga je imao burnu prošlost i mnoge gospodare. Pouzdano se zna da je turski sultan Selim drugi, krajem šesnaestog veka, kada je od Mlečana preoteo Ulcinj, u drevni grad naselio četiri stotine alžirskih gusara, koji su postali strah i trepet ne samo za Jadran, već i za čitav Mediteran. O gusarskim pljačkama i danas se mogu čuti priče u narodu. U jednom starom zdanju Ulcinja, postoje i freske koje prikazuju brodove i pirate.

U to vreme na trgu drvenog grada prodavani su robovi. U romanu „Na Drini ćuprija“ naš nobelovac Ivo Andrić opisao je roba Arapa Ulcinjanina. U prvom i drugom svetskom ratu ulcinjski jedrenjaci sasvim nestaju.

Nadam se da Vam se ova kratka priča, sa osvrtom na mnogo davna vremena dopala.

Slobodan Osmokrović
Slobodan Osmokrović
Slobodan Osmokrović rođen 21.9.1963 g. u Inđiji, ekonomski tehničar. Živim u vremenu kome ne pripadam.