Američki zvaničnici koji su insistirali na anonimnosti su izjavili da je doneta odluka o izlasku SAD iz članstva u toj organizaciji u trenutku kada je u toku procedura izbora novog direktora Unesko.
Povlačenje SAD iz Uneska stupiće na snagu 31. decembra 2018. godine.
Vašington je prekinuo da plaća doprinose u budžet te agencije UN posle odluke da se u članstvo primi Palestina 2011. godine, ali je Stejt department zadržao kancelariju u sedištu Uneska u Parizu kako bi održao svoj uticaj u toj organizaciji, navodi agencija.
Trampova administracija pripremala se za povlačenje iz Uneska mesecima, a odluka se očekivala do kraja godine, prema oceni zvaničnika Sjedinjenih Država.
Nekoliko diplomata koji su ovog leta trebalo da budu postavljeni u toj misiji, rekli su da su da im je rečeno da su njihove pozicije „na čekanju“ i savetovani su da traže druge poslove.
Irina Bokova: Odlazak SAD gubitak za „porodicu Ujedinjenih nacija“
Direktorka Uneska Irina Bokova izrazila je „duboko žaljenje“ zbog odluke američke vlade da se povuče iz te agencije Ujedinjenih nacija uz tvrdnju da je antiizraelski nastrojena.
Bokova je u saopštenju navela da je odlazak SAD gubitak za „porodicu Ujedinjenih nacija“ i multilateralizam.
Ona je rekla da su SAD i Unesko značajni jedno za drugo više nego ikada pre zato što „porast ekstremizma i terorizma traži dugoročne odgovore za mir i bezbednost“.
Bokova je rekla da Unesko podržava obrazovanje o holokaustu, kao i da obučava nastavnike za borbu protiv antisemitizma. Ona je dodala da SAD i Unesko imaju dugotrajnu saradnju i navela da je Statua slobode medju mestima na listi Svetske baštine koje štiti ta agencija.