spot_img

Roditeljstvo: Kako da pomognete detetu da se socijalizuje i pronađe drugare za igru

Problem sa kojim se mnogi roditelji često susreću je kako da privole svoje dete da se druži sa ostalim dečacima i devojčicama u vrtiću, parku ili igraonici umesto da se igra samo. Zato smo za vas izdvojili nekoliko korisnih saveta kako da naučite mališana ključnim socijalnim veštinama i podstaknete njegovu želju da uspešno ostvari kontakt sa drugom decom.

Odlazak na dečje rođendane ili slična okupljanja sa malim detetom mamama i tatama često izgleda kao „trud ni oko čega“. Dok ćaskate sa drugim roditeljima, primećujete da se vaše dete sve vreme igra zasebno, iako je okruženo velikim brojem vršnjaka sa kojima može lepo da se slaže. Možda ste zabrinuti zbog takvog njegovog ponašanja, posebno ako ste svesni toga da druga deca bar naizgled pokazuju inicijativu da se sprijatelje sa ostalima, dok kod vašeg deteta to očigledno nije slučaj. Iz raznoraznih razloga mnogi mališani ne razvijaju socijalne veštine istovremeno kad i ostali vršnjaci pa zato ne znaju kako da plivaju u moru novih interakcija i maksimalno iskoriste prilike za druženje. Sklapanje prijateljstva zahteva određene sposobnosti koje većina dece intuitivno ne poseduje (vaspitanje, kao i karakter, ima važnu ulogu za njihov rast i razvoj). Naša dužnost kao roditelja je da usmeravamo i pozitivno podstičemo dete kako bi razvilo socijalne veštine koje će koristiti do kraja života.

Saveti za treniranje deteta socijalnim veštinama

Pre nekoliko nedelja slučajno sam čula jednu majku kako govori prijateljici da je njen sin „beznadežan slučaj“ jer ma koliko se trudila da ga navede da nešto uradi, on bi radije učinio nešto po svojoj volji. Nasuprot uverenju koje deli većina roditelja da u takvim situacijama ne postoji ništa što ova mama može da preduzme kako bi svoje dete naučila određenim stvarima, od ključnog značaja je da verujete u sebe i svog mališana kada je reč o treningu socijalnih veština. U suprotnom, veća je verovatnoća da će mališan naučiti da živi u skladu sa očekivanjima i da neće dostignuti svoj puni potencijal – na primer, ukoliko iskreno ne verujete da će dete znati da se igra sa svojim vršnjacima, ili da možete da ga naučite kako da se sprijatelji, ono će osećati isto nepoverenje i sumnju i zato će mnogo više oklevati ili čak odbijati to da učiniti.

Sada kada verujete u sebe i svog mališana, sledi nekoliko saveta kako da mu ukažete na to da igra sa drugom decom može da bude zabavna. Iako rezultati neće biti odmah vidljivi, kako vreme odmiče vaši napori će uroditi plodom i dete će aktivno tražiti priliku da se druži sa drugim mališanima koji su kao i on/ona raspoloženi za igru.

  1. Izvedite dete u park i neka u početku samo posmatra kako se njegovi potencijalni drugari igraju. Takođe, dajte mu vremena da razmisli na koji način bi mogao da im se pridruži. Na primer, ako vidite da se dva deteta igraju doktora, skrenite svom mališanu pažnju na njih, objasnite mu ako je potrebno šta rade i pitajte ga koja bi bila njegova uloga u igri (pacijent, doktor, medicinska sestra).
  1. Priđite (potencijalnim) drugarima u pratnji svog mališana. Ukoliko ih pitate da li vaše dete može da im se priključi u igri, verovatno će pristati. Ostanite sa svojim mališanom nakratko kako biste mu pomogli da postane punopravan član igre ili mu možda čak i pokazali njena pravila. Na taj način pozitivno ćete uticati na detetovo samopouzdanje i umanjićete strah sa kojim mališan mora da se izbori kako bi se igrao sa drugom decom ili pridružio se već uspostavljenoj igri ili grupi. Sledeći put kada priđete nekoj deci, možete da podstaknete svog mališana da tada on sam pita da li može da se igra sa njima.
  1. Potrudite se da istaknete zajednička interesovanja/želje među decom. Kao što je za vas prirodno da se sprijateljite sa nekim ko voli slične stvari kao i vi, ista stvar važi i kada su deca u pitanju. Recite svom mališanu da i druga deca vole da se igraju superheroja ili da obožavaju sladoled od čokolade. Ukazujući detetu na to da ima i drugih dečaka i devojčica koji dele njegova interesovanja, ono će biti manje oprezno i stidljivo zbog socijalizacije.
  1. Budite posrednik u komunikaciji i saradnji među decom. Na primer, možete da im pomognete da počnu nešto da prave sa lego kockicama, a zatim neka svako dete, smenjujući se sa ostalim učesnicima u igri, dopuni konstrukciju delićem po svom izboru. Za tren oka mališani će, da toga nisu ni svesni, zajedno napraviti malo remek-delo, a igra u kojoj je vaše dete do tada uživalo samo postaće uzbudljiva kolektivna aktivnost.
  1. Postepeno se udaljite kada vaše dete uspostavi kontakt sa drugim mališanima. Preuzmite ulogu posmatrača. Ako vidite da vaše dete lepo komunicira i igra se sa drugom decom, ne ometajte ih.
  2. Ponudite svom mališanu više različitih prilika za druženje. Postoji mnogo načina na koje vaše dete može da upozna nove drugare – ugovoreno vreme za igru sa detetom vašeg prijatelja ili rođaka, odlazak u igraonicu i vrtić samo su neki od njih. Kombinujući ih i pokazujući mališanu da može da se druži u različitim kontekstima i okruženjima, ojačaćete njegovo samopouzdanje i omogućićete mu da zavoli drugu decu i rado se igra sa njima.              Izvor: novakdjokovicfoundation.org
Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.