spot_img

Roditeljstvo: Igranje u baricama po kišnom danu

Po vetrovitom i kišnom danu roditeljima je ponekad teško da pronađu aktivnosti da se njihovi mališani zabave i razonode. Ipak, zašto ih tada ne biste izveli napolje i omogućili im da uživaju u jednoj od omiljenih dečjih igara – skakanju po baricama?

Loša vremenska prognoza lako može da poremeti dečje planove za igru i uzbudljive aktivnosti na otvorenom. Bez obzira na to da li je oblačno posle jakog pljuska ili kišovito i tmurno, deca će ubrzo početi da traže da rade nešto interesantno. Za nas odrasle ovakvo vreme znači ostanak kod kuće uz šolju tople kafe ili čaja. Sa druge strane, mnogi mališani tako ne razmišljaju i radije bi proveli vreme napolju u istraživanju okoline dok su parkovi i igrališta još mokri i vlažni od kiše.

Sigurno se sećate kako ste kao dete više od svega želeli da zagazite u svaku baricu na koju biste naišli kada izađete napolje posle kiše. Ima nečeg gotovo magičnog u tim malim lokvama kišnih kapi što privlači mališane – kapljice vode koje se slivaju niz njihove gumene čizmice svaki put kada šljapnu po baricama, igračke koje stavljaju da plutaju po njima ili kada ih preskaču. Umesto da insistirate da se deca tada igraju kod kuće, razmislite o tome kako da iskoristite kišni dan i čak i tada ugrabite dracogene trenutke za zabavu. Sledi nekoliko ideja kako da osmislite interesantnu kišnu avanturu.

1. Skakanje po baricama

Kada počne da pada kiša, pozovite mališana da obuče svoju kabanicu, obuje gumene čizme i izađe napolje kako bi uživao u skakanju po različitim baricama. Pored toga što će se deca zabaviti, skakanje po baricama takođe je aktivnost koja mališane uči kako da bolje razviju svoju grubu motoriku i tehniku skakanja i dočekivanja na noge kako ne bi pali u baricu. Deca će uočiti i vezu između uzroka i posledica dok posmatraju šta se dešava sa vodom u barici ako po njoj šljapnu ili skoče. Osim toga, kada mališana pustite napolje po kiši, poručujete mu da je sposoban i otporan, što gradi njegovo samopouzdanje. Ovakva aktivnost je najpogodnija za one dane kada je napolju i dalje toplo, kao tokom leta ili rane jeseni.

2. Eksperimenti za male naučnike

Barice su korisne za različito eksperimentisanje. Mališani mogu da sakupe stvari koje nađu u prirodi kako bi istražili osobine plutanja i tonjenja. Da li lišće ili štapovi plutaju? Šta se dešava sa kamenčićima ili brodićem od papira? Mališani mogu da nastave da eksperimentišu tako što će posmatrati šta će se desiti ako u vodu bace kamen. Zašto se formiraju krugovi na površini vode kada veći kamen bućne u baricu? Deca mogu da postave i mnoga druga pitanja i potraže odgovore na njih igrajući se na kiši.

3. Muzičke aktivnosti

Mališanima je često zabavno da slušaju kišu kako pada. Deca tada otkrivaju da je zvuk koji kišne kapi prave kada pune barice sasvim drugačiji od onog kada se odbijaju o baštensku garnituru ili sto. Jak i slab pljusak takođe drugačije zvuče. Dok slušaju različite zvuke kiše, predložite mališanima da probaju da ih ponove koristeći kuhinjski pribor kao što su šerpe, posude za merenje, varjače, četke, ili bubanj. Neka osmisle pesmice koju će pevati dok se igraju u baricama, ili neka otpevaju neke poznate, pogodne za tu priliku. Ove jednostavne i bazične aktivnosti podržavaju razvoj dečjeg osećaja za ritam i rimovanje, kao značajne mentalne veštine.

4. Iskoristite mogućnosti za imaginarnu igru

Dok sami kreiraju načine i scenario za igru, deci je retko potrebna pomoć odraslih. Ipak, ono što mame i tate mogu da učine je da podstaknu svoje mališane da istraže okruženje u kojem se nalaze i obezbede im određene predmete kako bi realizovali svoje ideje. Na primer, mnoga deca vole da zamišljaju da prave supu ili čaj, koristeći kišnicu iz barica. Kako bi se što više angažovali u ovoj „kulinarskoj“ aktivnosti, obezbedite im odgovarajuće lopatice, kantice i kašike. Ne samo da će vam biti zabavno dok posmatrate decu kako mešaju, odmeravaju količinu i serviraju supu već će na taj način svaki mališan proširiti fond reči koje koristi dok opisuje proces kuvanja roditeljima, sebi ili svojim drugarima. Ovakva imaginarna igra tako postaje odlična prilika da deca vežbaju i usavrše svoj vokabular. Osim toga, takva aktivnost pozitivno utiče na dečje samopouzdanje, kao i njihove fine motoričke sposobnosti usled korišćenja posuda za merenje i drugog kuhinjskog pribora.

Priroda je fantastično mesto gde najmlađi mogu da nauče različite korisne stvari kroz igru. Čak i kišoviti dani pružaju mnoštvo prilika za zabavu i istraživanje. Zato sledeći put kada su mališani kod kuće zato što napolju pada kiša i žale se kako im je dosadno, obucite kabanicu, pronađite gumene čizme, otvorite kišobran i zaputite se u potragu za baricama. Ubrzo ćete uvideti zbog čega im se mališani toliko raduju.

Prethodni tekst
Sledeći tekst
Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.