Mnistar prosvete Mladen Šarčević upozorio je članove Unije sindikata prosvetnih radnika da su po zakonu dužni da obezbede minimum procesa rada u školama i da će svi koji sutra ne budu držali nastavu ostati bez zarade za taj dan.
Prethodno, Glavni odbor Unije odlučio je da u školama članicama tog sindikata sutra neće biti nastave, i da će se u 12 sati ispred Vlade Srbije održati protest zbog najavljenog usvajanja Zakona o zaposlenima u javnim službama. U protestu će učestvovati i članovi Sindikata radnika u prosveti Srbije (SRPS) i GSPRS “Nezavisnost”, čija rukovodstva nisu donela odluke o potpunoj obustavi rada u školama već o štrajku upozorenja.
Predsednik SRPS-a Slobodan Brajković kaže za Danas da će u školama članicama tog sindikata časovi trajati po 30 minuta i da će se time obezbediti prostor da zaposleni stignu na protest ispred Vlade.
– Ne smemo da ulazimo u nezakonit štrajk jer po zakonu ministar ima pravo da ne isplati plate za vreme potpune obustave rada, a za prosvetne radnike je i 2.000 dinara velika para, kaže Brajković.
Podsetimo da je SRPS u avgustu doneo odluku da u školama nastava bude obustavljena u danu kada se u Skupštini Srbije bude usvajao Zakon o zaposlenima u javnim službama, a na naše pitanje da li time zaposlene uvode u nezakonit štrajk, Slobodan Brajković je tada odgovorio da oni po zakonu mogu da obustave rad do tri dana.
– Šta vama nije jasno? Nismo proglasili opštu obustavu nastave i ne zanima me šta radi Unija. Svi članovi “Nezavisnosti” su zaštićeni ako ispoštuju uputstva i preporuke koje smo im dali, poručio je Živanović.
Četvrti reprezentativni sindikat prosvetnih radnika – Sindikat obrazovanja Srbije nije doneo odluku o štrajku 28. septembra, ali je ranije predsednica SOS-a Valentina Ilić rekla za Danas da njihovo učešće u protestu ispred Vlade Srbije nije sporno.
Osim tri sindikata prosvetnih radnika, sutrašnjem protestu će prisustvovati i članovi Novog sindikata zdravstva Srbije i Novog sindikata Beogradske autobuske stanice. Slobodan Brajković kaže da su se sindikati lekara i farmaceuta i medicinskih sestara u međuvremenu povukli, a to što protest praktično vode sindikati obrazovanja on objašnjava rečima da su “prosvetni radnici najugroženiji usvajanjem Zakona o zaposlenima u javnim službama”.
Ko krši zakon?
Reagujući na upozorenje da su po zakonu dužni da obezbede minimum procesa rada u školama i da potpunom obustavom krše Zakon o radu, Unija sindikata prosvetnih radnika poručila je ministru prosvete da je i sam prekršio taj zakon, jer nije ispunio obavezu da od dana najave štrajka pokuša da sporazumno reši nastali spor. Ukazuju i na nesklad domaćeg i međunarodnog zakonodavstva, jer konvencija Međunarodne organizacije rada ne svrstava obrazovanje u delatnost od javnog značaja i ne treba da obezbeđuje minimum procesa rada. Kako ratifikovani međunarodni propisi imaju prednost nad domaćim, to daje legalitet najavljenoj potpunoj obustavi rada, tvrde u Uniji i pozivaju ministra da “stane na čelo svojih zaposlenih”.
Izvor: Danas