Tehnika eksploatisanja logičkih grešaka ili ,,mešanje karata’’ zasnovana je na (zlo)upotrebi dva faktora i to nepoznavanju činjenica o nekoj temi koja je predmet propagandne komunikacije ili opštem neznanju ciljne grupe koja nema uvid u informacije o nečemu ili nekome. Tehnika, čiji je oslonac sklonost javnog mnjenja da brzo zaboravlja prezentovane činjenice bez nastojanja provere putem drugih dostupnih izvora informacija.
Osnovu ove tehnike predstavlja postavljanje određenih tvrdnji tokom procesa propagandne komunikacije, ujedno i izvođenje namerno pogrešnih logičkih zaključaka. |
Tvrdnje mogu biti namerno netačno postavljene, pa i delimično tačne tj. Istrgnute iz originalnog konteksta što implicira naizgled ispravno zaključivanje, ali konačan rezultat predstavlja pogrešnu logiku zato što su tvrdnje konstruisane da ispune propagandni cilj. Na primer: Propaganda postavi tvrdnju da: 1) Političar P.B. zavređuje stav i podržava nastojanje opozicije da sa vlasti skloni poziciju, odnosno premijera V.A. i kompletan saziv vlade; 2) Opozicione struje XX veka uvek su podržavale napade sa političkom konotacijom na vladajući deo; Zaključak javnog mnjenja koje je orijentisano ka vladajućoj političkoj strukturi, obično bude da je opozicionar državni neprijatelj. Ovu tehniku podjednako koriste i bela i crna propaganda kao i legalni izvori raznoraznih ,,informacija’’ u medijima. Manipulisanje značenjima, istrgnutih iz originalnog konteksta i njihovo odevanje u nove koncepte na prvi pogled deluju logično i većini ubedljivo.
Još jedna upotreba pogrešne logike jeste i tehnika ekstrapolacije*. Ako se process zasniva na nedovoljnom broju elemenata koji su ključni u predviđanju dalje propagandne aktivnosti, odnosno budućih događaja. Ekstrapolacija se koristi za izlaganje modela ponašanja gde se određuje nekoliko početnih tačaka koje se povezuju sa logikom. Na takav način, propaganda obezbeđuje realizovanje postavljenih modela ponašanja iako takvi modeli ne moraju imati realno opravdanje. Ova tehnika je efikasna u promociji novih proizvoda već postojećeg proizvođača kada se na osnovu njegovih ranijih proizvoda izvodi zaključak da će i u budućnosti njegovi proizvodi imati jednak kvalitet i korisnost za potrošača iako to u stvarnosti ne mora biti pravilo. Na primer, Centroproizvod je devedesetih lansirao instant supu iz kesice u više varijanti, sada promoviše više varijanti Ideja kao dodatke jelima.
*Pod ekstrapolacijom se podrazumeva određivanje vrednosti iz nekog nepoznatog područja pomoću već poznatih vrednosti, ali uz pretpostavku da zakonitosti poznatog područja, važe i u nepoznatom. |
Predviđanje budućih događaja, temelji se u globalnoj sklonosti ciljne grupe da ide linijom manjeg otpora i koja teže prihvata i usvaja nametnute promene.
© Zabranjeno kopiranje,štampanje i prenošenje na druge portale bez saglasnosti i dozvole autora teksta!