Suštinu propagandne aktivnosti, njeno postojanje, načine delovanja, predstavlja propagandni apel, odnosno propagandna poruka. S obzirom da je uloga apela da deluje persuazivno na ciljnu grupu, potrebno je dati poseban značaj, koji se ogleda u adekvatnom kreiranju i dobroj konstrukciji. Ukoliko to nije ispunjeno, najčešće dolazi do promašaja ključne teme kampanje, pa ostala propagandna nastojanja i sama propaganda postaju neefikasno i neubedljivo sredstvo. Kreiranje poruke (apela), jeste izuzetno složen etapni proces u kome figurišu stručnjaci, počev od psihologa, komunikologa, sociologa, pa do kreativnih timova, koje čine scenaristi, producenti, dizajneri. Poruka se može kreirati i individualno, a to znači da u etapnom procesu u ulozi saradnika pomenutih kreativnih zanimanja učestvuju pojedinci srodnih profila. Njihov zadatak je da prilikom stvaranja propagandne poruke, razrade temu i smer u kome će ići kampanja uz upotrebu ciljnih simbola koje će kreirana poruka sadržati. Na prvi pogled, jedan jednostavniji slogan ili efektna radijska reklama, deluju urađeni sa lakoćom, no iza navedenih finalnih proizvoda stoji obiman timski i istraživački rad sa preciznim i verodostojnim podacima. Neophodno je odgovoriti na četiri vrlo važna pitanja u samom startu kreiranja propagandne poruke:
- STA treba reći?
- KAKO treba reći
- Kako to SIMBOLIČKI reći?
- KO to treba reći?
Slika: Model prezentovanja PR poruke
Propagandna komunikacija ima svoj sadržaj koji se definiše kao ideja ili tema, čija je namera da to saopšti primaocu poruke. Tema ili ideja, sa komunikološkog gledišta, predstavljaju jednu vrstu motivacije ili razloga zbog koga ili kojih ciljana publika treba da razmišlja ili nešto uradi. Na početku kreiranja poruke, teme ili ideje se formulišu na emocionalnoj osnovi ili im baza može biti racionalna, zavisno od kvaliteta ideje koja je u sprezi sa određenom koristi za primaoca poruke. Učinak jednog apela ne zavisi isključivo od njegovog sadržaja, već sam način prezentovanja značajno utiče na publiku i na to da li će ona prihvatiti ili odbiti određeno obrazloženje. Propaganda se, prilikom strukturiranja poruke koristi jednostranim ili dvostranim načinom prezentovanja.
Za dobro konstruisanu i strukturiranu poruku, od izuzetne je važnosti i redosled argumentacije. Važno je doneti odluku da li će se najjači argumenti izneti na početku ili na kraju poruke, a to znači pristupanje tehnici postepenog delovanja na publiku u smeru željenih zaključaka.
_________________________________________________________________________
Napomena: Članci na Portalu su modifikovani segmenti moje knjige ,,Propaganda savremenog doba” koja je u fazi pisanja (izrade)
© Zabranjeno je kopiranje,štampanje i prenošenje na druge portale bez saglasnosti i dozvole autora teksta!
Dozvoljeno je korišćenje tekstova iz članaka ili nekog njihovog dela kao dodatne literature prilikom izrade radova uz OBAVEZNO navođenje autora, naslova publikovanog teksta, Portala i godine.