U prethodno opisanoj propagandnoj tehnici davanja imena, osnovna svrha jeste da željenom predmetu da negativni kontekst. Tehnika blistavih uopštavanja predstavljala bi njenu suprotnost, čija je svrha da ljude navede na pozitivno razmišljanje, stav i odobravanje propagandnih poruka.
Ova tehnika se koristi raznim vidovima stereotipova, opšteprihvaćenih tvrdnji u koje se ne bi trebalo da sumnja. Poznate stvari, kao što su ,,Porodični moral, ispravno i loše, rodoljublje“ predstavljaju primere blistavih uopštavanja koji se ne dovode u pitanje. Suština je u nekoj vrsti ,,dimne zavese“ odnosno fingiranja i navođenja ljudi da propagandne tvrdnje obučene u blistava uopštavanja prihvate bez provere. Ovakvi modeli imaju imaju različita značenja za različite ljude i mogu se koristiti u različitim pravcima i na različite načine. Mnogi od ovih modela su usađeni u pojedinačnu i kolektivnu psihu kao nešto prihvatljivo sa unapred definisanim značenjem. Ovakva značenja se prema vođenjima veštog propagandiste mogu složiti ili razložiti u različitim pravcima, praveći propagandne celine. Ova tehnika je naročito efikasna prilikom političkih i humanitarnih kampanja koje su prema tematskoj strukturi pogodne za njenu primenu. Odabir ključnih reči u svrhu formiranja i pakovanja političkih slogana u kontekst opšteprihvaćenih normi u vezi sa nacijom, naročito je efikasan bez obzira na politički predznak onoga ko ih koristi i šta zapravo promoviše (primer: Predizborna kampanja pokreta ,,Dveri“ 2016). Savremeno oglašavanje (advertising) se koristi ovom tehnikom uopštavanja prilikom promocije, odnosno prodaje proizvoda kao što su hrana ili sredstva za higijenu. U oglasima za sredstva za higijenu se radnja promotivnog video spota smešta u stereotipno porodično okruženje u kome dominiraju majke, odnosno domaćice gde se akcenat stavlja na njihovu brigu za ukućane, kao i osobine poput štedljivosti, marljivosti, jer najnoviji detrdžent za pranje rublja, uvek bolje skida fleke od onog koji proizvodi konkurencija.
Kao jednu od varijacija ovih igara reči, naročito je izražena upotreba eufemizama kao posebno pomoćno sredstvo u realizaciji ove propagandne tehnike u praksi.
Eufemizam potiče od grčke reči euphemismos i znači ublažavanje. Tačnije, to je nešto izraženo na ulepšan način ili izgovoreno u blažem obliku. |
Eufemizmi se obično koriste u svrhu smirivanja ili za potpirivanje realne situacije ili za maskiranje pravih namera propagandiste, odnosno u svrhu dovođenja primalaca poruke u zabludu. Takođe se koriste ui prilikom izbegavanja neprijatnih situacija kada postoji neposredna opasnost da se upotrebom tačnih reči opiše neka osoba ili predstavi određen događaj u pravom svetlu. Eufemizam Stjepana Mesića ,,Posao sam obavio“ koji je upotrebio u obraćanju tadašnjoj javnosti, značio je raspad SFRJ, ujedno i nezavisnu Hrvatsku državu.
U savremenoj reklamnoj praksi, eufemizmi predstavljaju pravi zlatni resurs za propagandiste i to u momentima kada ne žele da svojim klijentima da saopšte pravo stanje stvari ili nekog proizvoda. Često se i njihova upotreba graniči sa besmislicom. Kada se koriste u opisivanju karakteristika nekog proizvoda, upotreba eufemizama kazuje da proizvođač u stvari ne želi da mi nešto saznamo o njegovoj robi. Slogani u reklamama kao što su ,,Efikasno pranje“ ili ,,Ne sadrži štetne materije“ dovode potrošače u zabludu iz razloga neprikazivanja preciznih podataka na osnovu kojih bi se potrošač odlučio na kupovinu upravo tog proizvoda, a ne nekog drugog.
© Zabranjeno kopiranje,štampanje i prenošenje na druge portale bez saglasnosti i dozvole autora teksta!