Katarina Sarić Katya: Razguljeni & gerilke
( Posvećeno onima – koji bore se i kroz života obruče se provlače – Sami!)
Nemoj mene
Samo mene nemoj…
Guglati
Jer ja sam ti odavno oguglala
ispod miniranog polja glavica luka samonikla
do spečenih rožnjača oguljena.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Nemoj mene
Samo mene nemoj…
A ni one druge
drugarice moje vjerne druge
Što su im miliji ranci i izlizani đonovi
I meso otpalo kroz kolodvore i pruge
rovove povlačenja sa prve linije:
Izvol’te u VIP- lože!
Gro – planove
Vi prve mamine i tatine…
Tapšite se po ramenima…
Nazdravljajte šampanjima…
Mjesta su vam upražnjena…
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Mi smo otpale sa serijske trake
Ograničena proizvodnja – kalup izgubljen
Mi smo ti druže
Brate moj!
One iz vječite zadnje klupe
Gerilke
Slobodne ptice
Rugalice
Koje vraćaju za Raj ulaznice…
Katarina Sarić: savremena, svevremena, vanvremena, svoja, originalna, kao sveža voda sa izvora od koje trnu zubi! Ona je naš balkanski Bukovski – toliko je provokativna jer ne bira previše reči i izraze, a sve u želji da nam ukaže na sve moguće pojave u svesti, mentalitetu i ponašanju ljudi ovog kraja sveta.
Sočna je u provokativna kada govori i večitoj igri ljubavi i “ ljubavi“ ( čitaj – seksa radi seksa), između muškaraca i žena, iritira je kad ON želi da je „satka po svojoj meri“. Širok je dijapazon njenih tema, pa toj njenoj upotrebi sočnih izraza treba dodati kritičnost, ironiju i sarkazam kad opisuje one koji se laktaju i grabe sve ispred sebe:
„…i pića i meza
za dušmane palača
da omaste brk
za onaj silan krk
nama ni za zub u slast za čast
ne ostade.
Idemo odavde rode!“
Pesmu „Razguljeni & gerilke“ sam izabrala jer u njoj pesnikinja na slikovit način prikazuje kako se u ova naša “ nova“ vremena raslojava ženski svet po principu “ ko da više“…moralno je nakaradno i blatnjavo kada devojke pod raznoraznim uticajima dođu do zaključka da je veoma poželjno biti samo sa onima koji su puni para i imaju dobre veze. Ne treba im škola, ne bi da rade, već je bitno samo da budu “ namontirane“ i lepe! Asocijacija o ogledalcetu iz poznate bajke i stih “ najljepša koja je?“, metaforično govori koliko zla može biti u njima bez obzira na lepotu.
Međutim, posveta koja je data posle naslova za one koji se bore sa „životnim obručima i provlače se – Sami!“, jasno ukazuje koliko Katarina ceni one koji umeju da se izbore za sebe bez podrške „sponzora“.
Zatim se imperativom „Nemoj“, obraća nekome za koga nije sigurna da li može da se nosi sa njenom „samoniklošću“, samostalnošću…ako može, neka je „razgali“, ako ne može „nek razguli i utuli“. Igra reči:
“ Samo mene nemoj…
Guglati
Jer ja sam ti odavno oguglala…“služi joj da u nastavku pesme ukaže na razliku kada su u pitanju ženski karakteri, želje i htenja, naravno kao proizvod porodičnog vaspitanja, obrazovanja i onoga što društvo nudi takvo kakvo je.
Stihovima „drugarice moje verne druge“ stavlja do znanja da ona kao ličnost nije usamljena pojava, ima još onih koje „vole rance i izlizane đonove“, koje ne mare da budu u „prvoj liniji“, niti im je stalo „za VIP – lože i gro – planove. To ostavljaju maminim i tatinim razmaženim princezama koje vole “ da nazdravljaju šampanjima“ svesne, da su za njih uvek „mjesta upražnjena“. Poruka pesnikinje na kraju pesme je da su ona i njoj slične, skrojene po nekoj drugoj meri:
„Mi smo otpale sa serijske trake
Ograničena proizvodnja-kalup izgubljen“. Preciznije i bez pardona,
Mi smo „gerilke
Slobodne ptice
Rugalice
koje vraćaju za Raj ulaznice…“
Možemo zaključiti da je pesnikinja, koristeći kontrast i jake metafore uspela da dočara dva tipa apsolutno različitih žena po karakteru i načinu opstajanja u ovakvom svetu. Na čijoj je strani vaša simpatija?
Asocijacija na knjigu američke književnice Harper Li „Ubiti pticu rugalicu“ dovodi nas u situaciju izbora:
Hoće li društvo u globalu nastaviti da bolje prihvata tatinine i mamine kćeri i sinove, ili će „ubiti“ slobodnu pticu rugalicu, a sve zbog predrasuda i nedostatka tolerancije za sve one koji se razlikuju, koji su „otpali sa serijske trake“ i dovoljno su slobodni da ukažu kako “ ima nešto trulo u državi Danskoj“.