Beogradski sajam knjiga počinje danas i traje do 27. oktobra. Slogan je „Pismo = Glava“, Arapska Republika Egipat biće počasni gost 64. Sajma knjiga.
I ove godine publici će se predstaviti najznačajniji domaći i brojni inostrani pisci, a mi smo pitali izdavače da nam otkriju svoje nove adute i mlade autore o kojima se priča.
Sali Runi
GEOPOETIKA
Sali Runi, mlada irska spisateljica, postala je glavna tema književnih krugova u celom svetu sa svoja dva romana “Razgovori s prijateljima” i “Normalni ljudi”, koji su u startu proglašeni “budućim klasicima”. Posebno nakon što su “Normalni ljudi” u 2019. proglašeni knjigom godine u Velikoj Britaniji (Book of the Year at British Book Awards), ostavivši iza sebe knjigu sećanja “Becoming” Mišel Obame. Žiri je zaključio da je Sali Runi uspela “ono retko, da suptilno delo literarne fikcije izvanredno secira univerzalna iskustva: biti mlad, pronaći ljubav, prijateljstvo, i naposletku osećaj ličnog identiteta”. Kod nas su oba romana objavljena u izdanju Geopoetike i biće specijaliteti Sajma knjiga. Sali Runi rođena je 1991. u Kaslbaru, u Irskoj, a roman “Razgovori s prijateljima”, objavila je 2017. dok je još završavala master studije američke književnosti.
Harijet Munkaster i Filip Grbić
VULKAN
Harijet Munkaster rođena je 1988. u Saudijskoj Arabiji, a danas živi u Velikoj Britaniji, nosi ružičastu kosu i piše o avanturama jedne sasvim neobične devojčice, Isidore Mun. Naime, Isidora Mun je pola vila pola vampir i izmišljena je da bi najmlađima pokazala koliko je lepo prihvatiti sebe i koliko zabavno može da bude pripadanje različitim svetovima. Već je osvojila decu sveta, a sada knjige o Isidori Mun postaju glavni adut Vulkan izdavaštva za najmlađe, dok je za one koji su spremni da se suoče sa surovom stvarnošću tu prvi roman Filipa Grbića pod nazivom „Ruminacije o predstojećoj katastrofi“, na Sajam stiže u reizdanju i s nagradom „Miloš Crnjanski“. Junaci ovog romana, stanovnici Beograda, mladi i bespomoćni, nervozni i nasilni, u kolopletu dosade i droge, nasilja i seksa, sugestivno dočaravaju kolorit jednog doba praznine…
Tea Obreht, Siniša Soćanin i Marko Krstić
LAGUNA
Nekoliko novih domaćih imena uzburkalo je književni svet – „Ubisvet“, prvi roman za odrasle autora Siniše Soćanina, prvi je naslov u novoj Laguninoj ediciji „Eklipsa“. U pitanju je triler koji počinje naizgled nasumičnim ubistvima običnih građana i prerasta u metaforu današnjeg društva, ili kako Soćanin kaže: “U ‘Ubisvetu’ je sve izmišljeno, ali je sve istina”. Pisac i scenarista Marko Krstić predstaviće se svojim drugim romanom „Mundo libre“, baziranim na istorijskim podacima kao intimna i neispričana priča o poslednjim danima Ernesta Če Gevare. Među specijalitetima Sajma svakako će biti i „Unutrašnjost“, nova knjiga svetske književne senzacije Tee Obreht, autorke svetskog bestselera „Tigrova žena“ i dobitnice nagrade Orindž, koju već porede sa Markesom. Dodatna zanimljivost je činjenica da je Tea rođena 1985. u Beogradu.
Ruter Brehman, Lorenco Marone i Johanes Anjuru
DERETA
„Besplatan novac za sve“ naslov je koji svakako privlači pažnju, a holandski istoričar i novinar Ruter Brehman iskoristio ga je da predstavi „5 ideja koje će promeniti svet“ i koje su zapravo realne i primenjive u današnjem društvu, naročito zato što su se već pokazale kao uspešne. Brehman, rođen 1988. godine, ovom knjigom je uzburkao svet, a Gardijan ga je proglasio „vunderkindom novih ideja“. S druge strane štanda naći ćete „Običnog momka“ Lorenca Maronea, fiktivnu priču isprepletanu sa istorijskim događajima, o sudbini jednog dečaka, njegovim prvim ljubavima, razočaranjima, suočavanjima sa nasiljem i smrću. Treće ime koje će osvežiti ponudu Derete je Johanes Anjuru sa potresnim romanom „Udaviće se u suzama svojih majki“ o savremenom svetu i nakaradnom teatru fašizma i terora. Anjuru je dete iz mešanog braka – otac mu je rođen u Ugandi, majka je Šveđanka, a zaokuplja ga tema geta gde imigranti žive.
Vladislav Radak, Marija Milojević i Dušan Paučković
PORTALIBRIS
Mladi autori Portalibrisa ruše sve granice – žanrova, ali i književnih krugova. Na primer, knjiga se zove “Knjiga”, a autor je Vladislav Radak, koji je od master studija matematike, preko iskustva klasičnog muzičara i kreatora kratkih filmova, došao do pisca koji u svom delu prepliće science fiction, horor, akciju i ljubavnu priču. Marija Milojević je studentkinja druge godine medicine zaljubljena u jahanje, koja svojim novim romanom “Sve što nam je prošlost donela” donosi priču o princezi koja otkriva svoj identitet. Dušan Paučković je master ekonomista iz oblasti ljudskih resursa, autor nekoliko naučnih radova i saradnik Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka, a napisao je roman naučne fantastike “Ravan” – smelo nagoveštavajući inspiraciju u „Božanstvenoj komediji“ Dantea Aligijerija, Dušan kreće od naizgled jednostavnog pitanja: šta nas čeka posle smrti?
Ovaj tekst objavljen je u poslednjem broju magazina Original, koji možete naći na svim kioscima do kraja meseca!
Tekst: Ana Kalaba
Foto: Oliver Bunić
Izvor: originalmagazin.com