spot_img

Okončano Miholjsko kulturno ljeto

Predstavljanjem pjesnika Udruženja “Nekazano”, na Šetalištu kralja Nikole završena je nesvakidašnja dvodnevna međunarodna poetsko-likovna manifestacija “Miholjsko kulturno ljeto”.

Poete zajedno sa svojim prijateljima slikarima, iskazali su uvjerenje da je ovo “tek početak jedne prave, prijateljske, saradnje”.

-Jer, i jedni i drugi su slikari. Jedni slikaju bojama, a drugi riječima. Zajedno spajajamo sve ono što je je najbolje kod čovjeka, a to je umjetnost, samim tim potvrdili smo potrebu da zajedno stvarajmo – kazao je inicijator “Miholjskog kulturnog ljeta” Labud N. Lončar, predsjednik udruženja “Nekazano”.

U osvrtu na ova cjelodnevna dešavanja na barskoj rivi, koja su privukla veliku pažnju šetača, istoričarka umjetnosti Katarina Gazdić Ilić je istakla da su gradovi “privilegovani prostori kulturnog stvaralaštva”.

-Kroz dijalog identiteta i diverziteta, pojedinca i grupe, stalno se razvija, formira i upotpunjuje lokalno kulturno nasljeđe.

„Miholjsko kulturno leto“ nastalo je u sinergiji likovnih i književnih stvaralaca grada Bara, trasirajući puteve ka nekonvencionalnom i inovativnom predstavljanju umjetnosti. Grad, odnosno njegova obala postala je mjesto plodnog susreta savremenih umjetničkih tokova koji nenametljivo ali presudno kreiraju identitet i duh grada.

Književnim programom Međunarodnog udruženja književnih stvaralaca i umjetnika „Nekazano“, izložbom i slikanjem na otvorenom „Street in Art“-a, „Miholjsko kulturno ljeto“ građanima pruža neposredan doživljaj umjetnosti kroz interakciju sa umjetnicima, promatranjem umjetničkih djela i upozavanjem sa procesom njihovog nastajanja. Istovremeno, promoviše saradnju umjetnika na lokalnom nivou, ohrabruje mlade stvaraoce da stupe na umjetničku scenu i afirmiše pozitivan odnos prema umjetnosti.

Postojanje inicijative i realizacija ovog i sličnih umjetničkih događaja odraz su posvećenosti zajednice umjetnosti i kulturi i nepresušne potrebe za njihovom manifestacijom.

Grad bez umjetnosti je grad bez lika i oblika, a društvo bez umjetnosti ostaje bez čuvara svoje kulture i vrijednosti koje prevazilaze sve društvene i vremenske okvire – navela je Gazdić Ilić.

Svoju poeziju sinoć su kazivali Duška Kontić i Slavka Božović iz Nikšića, Nadica Ilić iz Beograda, Aleksandra ĐurovićEnesa SukićNataša LečićSanela Ramadanović SoftićVladimir CerovićSrđan Bajić i Labud N. Lončar.

Dan ranije, na Šetalištu kralja Nikole izlagali su i slikali Jasmina ĆetkovićSeada ŠkrijeljDanijela Stanković DrobnjakNataša PetejčukNada i Svetozar DedićOlga KopeinaKristina PejovićArkadi Kurnosenko, David HusićDalibor ĆetkovićAlen HaverićAndrija ŠaranovićBelis PojatićGreg Smirnov i Matan Vukčević.

Najmlađa autorka bila je Ajris Tomas  koja je na Strtreet in Art-u slikala u ime mira, jer je rođena u Ukrajini, a prvi put na Street in art-u izlagao je mr Relja Dedeić.

– Sav svijet danas je sa mnom, jer na našoj obali imamo toplinu pravih umjetničkih srca-ocijenio je utemeljivač Street in arta Vladimir Vlado Iličković, čije su slike takođe bile izložene na manifestaciji.

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.