Dan zadužbinara obeležava se u čast najvećeg dobrotvora Univerziteta u Beogradu, Luke Ćelovića Trebinjca, koji je svoju pokretnu i nepokretnu imovinu poklonio Univerzitetu. Uručene stipendije i nagrade najboljim studentima, mladim naučnicima i profesorima.
Voljom zadužbinara, stipendiraju se i nagrađuju najbolji studenti, mladi naučnici, profesori. Da bi dobili priznanje Zadužbine Đoke Vlajkovića, radili su, kažu, oko dve godine. Priznanje je ove godine ponelo dvanaestoro mladih naučnika.
„Sama suština rada je kako da na osnovu primene veštačke inetligencije tj. mašinskog učenja možemo da mobilne robote naučimo kako da se kreću u inteligentnom tehnološkom sistemu. Priznanje veoma znači, prvenstveno zbog neke naše motivacije interne kao mladih naučnika da se nastavimo da se trudimo da istraživanja održimo na najvišem nivou“, rekao je Aleksandar Jokić, dobitnik nagrade Zadužbine Đoke Vlajkovića.
„Bilo je potrebno dosta vremena zato što smo tekstove vesti na portalima što je veoma zahtevan posao: interesovalo nas je kako mediji izveštavaju o stopama vakcinisanih u Srbiji i stim ciljem smo analizirali popularne portale tokom epidemije morbila“, navela je Aleksandra Lazić, dobitnica nagrade Zadužbine Đoke Vlajkovića.
Po završetku istraživanja, Ivan je sa timom angažovan na projketu koji radi sa kolegama iz Austrije i Nemačke.
„Jedan deo rada je odrađen ovde u Srbiji, a jedan je odrađen u Nemačkoj na Berlinskom univerzitetu. To je jedan veliki uspeh kada neko prizna vaš rad, kada je rad publikovan u jednom uglednom međunarodnom časopisu, ovo mi je druga nagrada ispred ove fondacije“, naveo je Ivan Milovanović, dobitnik nagrade Zadužbine Đoke Vlajkovića.
Na Univerzitetu podsećaju da je zadužbinarstvo, nekad čast i stvar prestiža, danas zaboravljena reč; da su mnoge zadužbine i fondacije, a bilo ih je više od 80, izgubile imovinu pedestih godina prošlog veka nacionalizacijom i počele su da se gase. Danas ih je aktivno 18.
„Svako je imao tu svest da čini dobro delo, danas imamo dosta imućnih ljudi, ali vrlo malo onih koji se odlučuju na takav korak da ostave nešto univerzitetu. Univerzitet se bori za svoje zadužbine, univerzitet se bori i za osnivanje novih zadužbina, postoje određeni ljudi u svetu i u našoj zemlji koji se interesuju za to,i ja se nadam da će se omogućiti da se još veći broj zadužbina osnuje pri našem univerzitetu i da će se još neke od onih koje univerzitet potražuje vratiti univerzitetu na upravljanje“, rekao je profesor Vladan Đokić, rektor Univerziteta u Beogradu.
U protekloj školskoj godini realizovano je 17 konkursa za dodelu stipendija, nagrada i materijalne pomoći. Zadužbine i fondacije obezbedile su trinaest miliona i četiri stotine hiljada dinara, više od polovine je namenjeno studentima.
Izvor: rts.rs