Ovaj prilog mogao bi da spada u rubriku tipa Južnoslovenski doprinos umetnosti u Francuskoj…
Gradimir Smuđa je rođen 1956. u Novom Sadu. Studirao je likovnu umetnost u
Beogradu, a već s početka 80-ih se plasira svoj talenat u inostranstvu, slikajući na raznim materijalima, radeći na reprodukcijama poznatih slika (u Švajcarskoj, ugl. na delima impresionista) ne zanemarujući ni rad na karikaturi; živeo je i radio i u Francuskoj, a za sada se skrasio kao profesor crtanja u italijanskom gradu Luka. Stripovski rad koji nas ovde interesuje uglavnom je vezan za izdavaštvo pariskog Delcourt-a, a u njegovom opusu ćemo istaći:
„Vincent i Van Gog“ (Vincent et Van Gogh , 2003. i 2010.) – priča o geniju, usamljenom, neshvaćenom, u trenucima, očaja, upornosti, suludih hirova, a sve to simbolično propraćeno društvom jednog mačora…
Možda je još upečatljivija priča o drugom velikom umetniku, Anriju de Tuluz-Lotreku (Toulouse-Lautrec) u serijalu nazvanom “Kabare (u prvobitnoj verziji „Bordel…“) muza“, u četiri ciklusa priređena od 2004. do 2008. Pogotovo za ovaj drugi rad možemo lako posvedočiti da je blagovremeno objavljivan na stranicama „Politikinog zabavnika“! To je vizuelno raskošno i prijemčivo delo, u toplim impresionističkim tonovima (iako realnost nije uvek tako topla ni impresivna…), prikaz Pariza i Mulen Ruža, u situacijama gde se glavni junak, sa svojim poznatim nezavidnim rastom, često simbolično pojavljuje i sa dodatnim dimenzionim preterivanjima, poput vilenjaka, ili đavolka, koji izviruje i provlači se kojekuda, zajahuje ženske čizme i dr., čezne i mašta, sve sa dosta fantasmagorije i groteske…
Od ostalih dela ćemo pomenuti Le Grimoire du petit peuple (približno, „Magijski priručnik malih ljudi“) i „Arijadnina nit umetnosti“ (Le fil de l’Art d’Ariane – saradnik na scenariju: Smuđina kći Ivana) u kome jedna devojčica, opet sa mačkom, otkriva svet umetnosti, od crteža u pećini Lasko, pa nadalje…