Zapažanje jedne sugrađanke da po avgustovskoj vrelini sve vrije – i voda, i oko vode – podsetilo me je koliko se često srećemo sa nepravilnim oblicima glagola vreti. To važi i za glagole nastale od njega kao: zavreti, izavreti, provreti, uvreti i sl. Naime, oblici ovoga glagola u sadašnjem vremenu glase vrim, vriš…, a ne vrijem, vriješ ili vrem, vreš… No, kada se u kazanima peče rakija, reći ćemo da kazani vru, a ne da vre, kako bi se očekivalo. I tako vrući (a ne vrijući), tečnost se pretvara u paru. Iako sve zavisi od vatre, zapovest ćemo izraziti oblikom vri ili provri, vodo! dok iščekujemo miris jutarnje kafe. A na početku dana treba izbegavati pogrešne oblike poput vrila, provriti (provriće) ako želimo obavestiti nekoga da je voda vrela još pre pet minuta ili da će provreti (provreće) za pet minuta. Takođe valja izbeći i oblik uvrivši, već koristiti uvrevši u primeru: Uvrevši, voda je ostavila kamenac. Ipak, utešno je samo ako nekome doviknemo za upravo završenu radnju: Evo, samo što provre voda! Jedino govornici iz ijekavskih izgovornih područja neće pogrešiti ako kažu da je pominjani kazan vrio, ali već hoće ako upotrebe oblik vrila za rakiju.
Glagol navreti (u ijek. navrijeti) sa značenjem ’navaliti, pohrliti’ nije nastao od glagola vreti, pa su mu i oblici drugačiji. U sadašnjem vremenu glasi samo navrem, navreš…: Čim se čuje zvono, navremo u učionicu, a kad đaci navru teško ih je zaustaviti. Razlika se vidi i u primerima: Kud si navro, šta si navrla?, a ne navreo, navrela. Valja napomenuti da postoji i glagol navreti od vreti, sa značenjem ’nakupiti se od vode, ključanja i sl., nabubriti’, ali on je redak i sreće se samo u narodnim govorima.
Iste oblike kao glagol vreti imaju još dva glagola, s tim što izvesne razlike postoje u oblicima sadašnjeg vremena. Takav je glagol zreti sa značenjem ’sazrevati, dospevati’. On ima dvojake oblike za iskazivanje sadašnjeg vremena zrim i (ređe) zrem, pa se može reći da jabuka zri i zre, ali kada je više jabuka u pitanju, one mogu samo da zru. Ovo se odnosi i na glagole nastale od njega: dozreti, prezreti, sazreti, uzreti i sl. Kod glagola zreti sa značenjem ’posmatrati’, kao i od njega nastalih glagola: zazreti, nazreti, prozreti i sl., dozvoljeni su dvojaki oblici prezenta zrem i zrim u svim licima, te se može reći da neko ne može da nazre i da nazri kraj, ali i da su pronicljivi oni ljudi koji mogu da prozre i da prozru nekoga.
Dakle, moramo biti oprezni kad kuvamo kafu: voda ne treba da vrije, nego da vri, a zaboravnima nikako nije uvrila, već uvrela. Za kraj ne samo jezički već i praktični savet: deca bi mogla i da zazre i zazru od čuvara u voćnjaku dok voćke ne sazru.
Dr Marina Spasojević
Institut za srpski jezik SANU
Izvor: politika.rs