Grčka reč papazjanija potiče od složenice papaz(s) u značenju otac ili pop i janija koja označava čorbasto jelo. Dakle u pitanju je tatina, ili popova janija. Mogla bi se protumačiti i kao “hrana za sveštenstvo”.
Nekada je bila izuzetno popularna kao veoma otmeno jelo u svim oblastima koje su bile pod turskom vlašću. Sadržala je meso pripremljeno na luku sa obiljem povrća. Danas, kod nas, uglavnom simbolizuje skromnije i jednostavnije jelo bez tačno utvrđenih sastojaka.
Kod srpskih domaćica, univerzalni recept za papazjaniju ne postoji. On je zbrka svega i svačega što se trenutno može pronaći u kuhinji. Rezultat je šareni bućkuriš za koji se kaže da “ni sama kuvarica ne zna od čega ga je napravila”. Jedno je sigurno: teško da bi umela da vam da tačan recept ili ponovo identično da ga skuva.
Kako god da je spremano, u ovom jelu jedan sastojak ne bi trebalo izostaviti: vinsko sirće, za blago kiselkast ukus. Mada ni tu nema strogih pravila. Što bi se reklo: “Sve vam je to jedna strašna papazjanija!”.
Evo jednog od bezbroj mogućih recepata za ovo starinsko jelo:
- 1kg goveđeg mesa
- veza zeleni
- glavica celera
- 5 do 6 čenova belog luka
- 250gr crnog luka
- 1/2kg krompira
- kašika vinskog sirćeta
- biber u zrnu
- kašičica brašna
- 1/4l vode
- so
- ulje
Meso iseckajte na kockice i kratko propržite na ulju. Zelen iseckajte na kolutove, usitnite peršun, celer i crni luk. Čenove belog luka očistite, ali ih ostavite cele. Očistite i iseckajte krompir, pa sve sastojke stavite u lonac. Pomešajte vodu sa sirćetom i u nju umešajte kašičicu brašna. Ovim zalijte sastojke. Začinite, a odozgo na lonac privežite debeo sloj belog papira da bude dobro zatvoreno. Nekada su korišćene i novine, a vi svakako možete upotrebiti i papir za pečenje. Krčkajte u rerni 3 sata na 180 stepeni. Jelo se poslužite u loncu u kome je spremano.
Naravno svi sastojci su zamenjljivi, pa šta god da vam zafali jednostavno recite da je to upravo vaša verzija ovog jela. A ko bi i primetio razliku?
Prijatno!
Tekst: Katarina Hadži-Minić