Ovogodišnji Oktobarski susreti u Idvoru bili su posvećeni 170. godišnjici rođenja Mihajla Pupina i 100. godišnjici dobijanja Pulicerove nagrade za autobiografiju „Sa Pašnjaka do naučenjaka“. Svečana akademija, održana je na dan Pupinovog rođenja 9. oktobra.
Mihajlo Pupin, srpski i američki naučnik, pronalazač, profesor na Univerzitetu Kolumbija, nosilac jugoslovenskog odlikovanja Beli orao Prvog reda i počasni konzul Srbije u SAD. Bio je i jedan od osnivača i dugogodišnji predsednik Srpskog narodnog saveza u Americi. Pre sto godina dobio je i Pulicerovu nagradu za autobiografsko delo „Sa pašnjaka do naučenjaka“.
„Dečak s Balkana, bez prebijene pare u džepu, sin nepismenih seljaka, izborio se za svoj put u Sjedinjene Države. Upisao se na Kolumbiju i počeo da dobija nagrade iz grčkog, matematike i rvanja. Nedugo posle toga doktorirao je na engleskom i nemačkom univerzitetu – prvi na dugoj listi. Postao je predavač na matičnom fakultetu, pre 31. godine. Pronalazač svetskog glasa koji je svoj uspeh pripisivao inspiraciji svoje majke i institucijama zemlje koja ga je usvojila.“ Ovako je povodom smrti Mihajla Pupina pisao „Vašington post“ 1935. godine dodajući da je njegov život dokaz kako je Amerika obećana zemlja i kako čovek od nauke može da ostane i čovek od vere.
Naučnik svetskog glasa Mihajlo Pupin objavio je veliki broj članaka, komentara i osvrta u najpoznatijim američkim dnevnim i nedeljnim listovima i časopisima: „Njujork tajms“, „Vašington post“, „Čikago dejli tribjun“, „Njujork herald“, „Njujork san“, „Filadelfija inkvajer“, „Standard junion“, „Njujork pres“, „Bruklin dejli star“, „Ivning tribjun“… Ti tekstovi ušli su u dvojezičnu knjigu, na srpskom i engleskom, „Mihajlo Idvorski Pupin: tekstovi u američkoj štampi 1912-1920.“
Izvor: rts.rs