Na međunarodna konferencija o ratnoj šteti u Atini održanoj 13. juna ove godine pod nazivom: Post-conflict justice: opening legal paths, u organizaciji i u prisustvu predstavnika vlada Republike Poljske, Grčke i Italije. Međunarodnoj konferencija o ratnoj šteti iz Drugog svetskog rata, na poziv i o trošku Ministarstva spoljnih poslova Poljske, prisustvovao dr Dragan Novović, predsednik Upravnog odbora Zajednice udruženja žrtava 1941-1945. iz Srbije. koji je u svom izlaganju govorio o ljudskim i materijalnim gubicima Jugoslavije i istakao da je Jugoslavija posle Rusije i Poljske, sa milion i sedamsto hiljada ubijenih, od čega su više od 85% bili Srbi, bila treća zemlja po broju žrtava u Drugom svetskom ratu u odnosu na broj stanovnika. Istakao je da Nemačka i Jugoslavija, a nakon raspada Jugoslavije ni Nemačka i Srbija nisu zaključile ugovor o miru, i da pitanje ratne štete koju je Srbija pretrpela od Nemačke još uvek stoji otvoreno. Izneo je zvanične podatke, prema kojima je Nemačka Jugoslaviji na ime ratne štete platila ukupno oko jedan promil od stvarno utvrđene visine.
„Nemački zvaničnici odbijaju dalje razgovore o tome, pod izgovorom da su bivši predsednik Josip Broz Tito i Brant to pitanje rešili 1974. godine, Sporazumom o kreditu koji je pod povoljnim uslovima Nemačka dala Jugoslaviji u iznosu od jedne milijarde maraka. Prava je istina da je tim Sporazumom uz prateći Ed memoar, kompenzirana samo šteta za smrtno stradalih 950 hiljada žrtava nacističkog progona, a da nijednom odredbom nije obuhvaćena: materijalna šteta, prinudni i robovski rad zarobljenika nemačkih logora, odneta rudna bogatstva, uništena privreda, industrija, poljoprivreda, privatna gazdinstva, opljačkana državna i privatna imovina, itd. Prema proceni ekspertskog tima Zajednice, Nemačka u današnje vreme Srbiji duguje oko 548 milijardi USD, istakao je Dr Novović.
Postkonfliktna pravda: otvaranje pravnih puteva.
Cilj održavanja konferencije bio je da se svetska javnost upozna sa sudskim procesima i inicijativama za naplatu ratne štete iz Drugog svetskog rata od Nemačke, koje preduzimaju Poljska, Italija i Grčka, i da se napravi dogovor o daljim aktivnostima za realizaciju naplate.
O šteti koju Nemačka duguje Poljskoj i građanima Poljske, kao i o aktivnostima koje preduzima Poljska za naplatu ratne štete, pored ostalih govorili su: Mr. Arkadiusz Mularzyk, državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova, Artur Lompart, ambasador Poljske ambasade u Atini, Dr Przemysław Sobolewski, Julia Belicka, Krzisztof Pokruszynski i drugi, koji su obelodanili podatak da Poljska od Nemačke za materijalnu i nematerijalnu štetu iz Drugog svetskog rata potražuje više stotina milijardi eur-a, i istakli odlučnost Poljske da animira sve nadležne međunarodne institucije kako bi tu štetu konačno naplatila.
O potraživanjima koje Grčka ima prema Nemačkoj, govorili su bivši predsednik Grčke Prof. Prokopis Pavlopoulos; član Evropskog Parlamenta, profesor Notis Marias, Prof. Photini Pazartzis, Constantine G. Karamanlis Chair; bivši ambasador Grčke u Varšavi, Mr. Leonidas Chrysanthopoulos, gradonačelnik Kalavrite, grada u kojem su Nemci izvršili ratni zločin nad civilnim stanovništvom Mr. Athanasios Papadopoulos, zatim Mr. Giannis Stathas, gradonačelnik grada Distomo, takođe poznatog po zločinu nad civilnim stanovništvom, i mnogi drugi. I oni su istakli odlučnost da istraju sve dok im Nemačka ne plati dugove za štetu iz Drugog svetskog rata.
U ime Italijanske države na konferenciji je o šteti govorio Filippo Biolé, koji je prisutne upoznao sa podatkom da je u Italiji pred italijanskim sudovima radi naknade štete iz Drugog svetskog rata vođeno više sudskih postupaka protiv SR Nemačke kao pravne sledbenice Trećeg Rajha, da su u tim sporovima donete presude u korist italijanskih građana, i da su italijanski sudovi dozvolili izvršenje na nemačkoj imovini koja se nalazi u Italiji radi naplate dosuđene štete. Trenutno je u toku još sedamnaest sudskih sporova koje udruženi građani vode protiv SR Nemačke, ali da su u pripremi tužbe za još nekoliko desetina hiljada građana.
Na kraju je u formi zajedničkog stava dogovoreno da učesnici konferencije najkasnije do kraja jula ove godine, podnesu Evropskom parlamentu inicijativu za donošenje odluke kojom će obavezati Nemačku da Poljskoj, Grčkoj i Italiji i njihovim oštećenim građanima, kao i građanima Srbije, plati ratnu štetu iz Drugog svetskog rata. U tom cilju pored dokumentacije o ratnoj šteti od nemačkih snaga u Drugom svetskom ratu na državnoj i javnoj imovini i na infrastrukturnim objektima, animiraju što veći broj građana, koji su pretrpeli ličnu štetu, ili su naslednici koji trpe štetne posledice po osnovu neplaćenog robovskog i prinudnog rada za vreme trajanja zarobljeništva, po osnovu imovinskih ili drugih vrsta šteta, da svojim potpisima podrže tu inicijativu. Ukoliko Evropski parlament ne podrži ove inicijative, da se iste dostave OEBS-u i Savetu bezbednosti UN, i da se nakon toga pripremi i Međunarodnom sudu u Hagu podnese zajednička tužba zainteresovanih država protiv Nemačke.
Učesnici su se složili da koordinator navedenih aktivnosti bude Mr. Arkadiusz Mularzyk, državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Poljske, što je on prihvatio.