spot_img

Labud N. Lončar: Osveštanje Sabornog hrama Svetog Jovana Vladimira u Baru.

Patrijarh Jerusalima i sve Palestine Teofilo III osveštao je 25. septembra Saborni hram Svetog Jovana Vladimira u Baru .Osvećenje je obavljeno uz sasluženje patrijarha srpskog Irineja, arhiepiskopa Tirane i sve Albanije Anastasija, arhiepiskopa ohridskog i mitropolita skopskog Jovana i predstavnika svih pomjesnih pravoslavnih crkava.Preko velikih video-ekrana, osveštanje i patrijaršku liturgiju ispred hrama pratilo je više hiljada pravoslavnih vjernika sa svih strana Crne Gore.

 

Foto: Labud N. Lončar

Foto: Labud N. Lončar
Foto: Labud N. Lončar

 

 

Uz Patrijarha Jerusalima bili su i Patrijarh srpski Irinej, Arhiepiskop Tirane i Albanije Anastasije i Arhiepiskop ohridskog i Mitropolit skopski Jovan.

 

Foto: Labud N. Lončar
Foto: Labud N. Lončar

 

 

 

Nakon osvećenja i svete patrijarške liturgije, na platou hrama  priređen je  kulturno-umjetnički program.

Foto: Labud N. Lončar
Foto: Labud N. Lončar

 

 

Vjernici su u hramu mogli da cjelivaju česticu mošti Svetog Jovana Vladimira koju je kao dar za osvećenje hrama iz Makedonije donio mitropolit debarsko-kičevski Timotej, pored koje je bio izložen i krst Svetog Jovana  Vladimira.

Foto: Labud N. Lončar

mosti_2

Foto: Labud N. Lončar

 

Prethodnu noć a u okviru proslave osveštanja hrama Svetog Jovana Vladimira, svečana akademija posvećena ovom svecu.

O dukljanskom knezu Vladimiru koji je nakon mučeničke smrti dobio svetačko ime Sveti Jovan Vladimir govorio je episkop dioklijski Kirilo.

“Radosno se na slavu Božiju sakupljaju Crna Gora i Srbija, Grčka i Bugarska, Albanija i Makedonija, Ilirik, Trakija i Dioklija, Raška i Zeta, Trebinje i Hum, Neretva i Bosna. Sve što je Patrijarh Jerusalima i sve Palestine Teofilo III osveštao je danas Saborni hram svetog Jovana Vladimira u Baru. Osvećenje je obavljeno uz sasluženje patrijarha srpskog Irineja, arhiepiskopa Tirane i sve Albanije Anastasija, arhiepiskopa ohridskog i mitropolita skopskog Jovana i predstavnika svih pomjesnih pravoslavnih crkava. Preko velikih video-ekrana, osveštanje i patrijaršku liturgiju ispred hrama pratilo je više hiljada pravoslavnih vjernika sa svih strana Crne Gorezemaljsko miješa se danas sa nebeskim, i ono što je gore i ono što je dole zajedno praznuje – sve je učesnik slave, sva tvar veliča Sveca”, rekao je Episkop dioklijski.

“Zato i danas dijeli svoje darove, kako nam i napominje narodna pjesma. Sveti Jovan je dao krepost i snagu i našem arhipastiru mitropolitu Amfilohiju da pomogne da doleti crkva Svete Trojice, Boga ljubavi, na svetu goru Rumiju. I evo, kao kruna tog Otkrivenja Vladimirovog u naše dane prinosi mitropolit Amfilohije i ovaj veličanstveni hram u gradu Baru”, kazao je Vladika Kirilo.

U nastavku akademije prikazan je film RTS o Svetom Jovanu Vladimiru, a nastupili su i hor iz Elbasana, Nikos i Giorgios Stratakis sa Krita, glumci Petar Božović i Jelena Mila, etno-grupa “Baklava” iz Makedonije, Ivana Žigon i “Kosovski božuri”, “Khaossia Ethno Ensemble Salentina” iz Italije, bugarski hor “Sveti Naum Ohridski”, Crkvena pjevnica iz Bara i dječji ansambl KUD-a “Sveti Jovan Vladimir” iz Bara.

Veče je krunisano veličanstvenim vatrometom.

 

Krst Sv Jovana Vladimira

 

Foto: Labud N. Lončar

Foto: Labud N. Lončar

 

 

Labud N. Lončar

Labud Lončar
Labud Lončar
LABUD N. LONČAR Rođen je 1964. god. u Ivangradu, današnje Berane. Penzionisani profesionalni vojnik. Bavi se pisanjem poezije i proze. Osnivač i predsjenik međunarodnog udruženja književnih stvaralaca i umjetnika „Nekazano“, iz Bara. Objavio je pet knjiga poezije:„Rođenje suze“, „Ostavljanja“. „Na poleđini sna“, “Ako prećutim pjesmu” i „Sidro noći“ I jednu knjigu kratkih priča „Svako ostavi neki trag“. Zastupljen je u pedesetak domaćih i stranih zbornika i antologija. Njegovi radovi i knjige prevedeni su na engleski, nemački, ruski, francuski, kineski, bengalski, bugarski, poljski, makedonski, albanski i slovački jezik. Dobitinik je mnogih priznanja i nagrada. Između ostalog nagrađen je objavljivanjem svoje treće knige “Na poleđini sna” – na Amazonu a pod teretom najbolje pjesme na konkursu “Društva živih pjesnika” između 4000 kandidata. Dobitnik je "Gramate Knjaza Miloša" za nacionalni doprinos ukupnoj srpskoj književnosti koju dodjeljuje Ministarstvo kulture Srbije i Udruženje književnika Srbije. Takođe, dobitnik je "Povelje Cara Konstantina i carice Jelene“ koju mu je dodijelilo Udruženje književnika Srbije i Ministarstvo kulture Srbije. Renomirana i tradicionalna poljska književna nagrada “Klemens Janicki Ianicus” 2022. god. dodijelila mu je za izuzetan književni rad i doprinos evropskoj poeziji, Međunarodna poetska manifestacija „Ohridski poetski biser“ iz Ohrida dodijelila mu je specijalno priznanje „Ohridski biser“. Srpsko akademsko društvo „Vizantija“ dodijelila mu je „Blagodarje“ za doprinos i širenje kulture. Kulturni centar „Hadži Ruvim“ iz Lajkovca dodijelilo mu je Zlatnu medalju „Hadži Ruvim“. Međunarodni festival “Struški književni susreti”, Kulturni centar „Bran“ i Makedonska kulturna riznica dodijelilo mu je priznanje “Petkov amanet” kao najboljem stranom književniku za 2023. god. Kao i „Zlatnu blagodarnicu“. Član je Udruženja književnika Srbije i Udruženja književnika Crne Gore. Počasni član „Scene Crnjanski“ iz Beograda, Kluba književnika Beograda i Kulturnog salona „Stenka“. Osnivač je i Glavni i odgovorni urednik portala za umjetnost i kulturu “Nekazano”. Takođe, osnivač je i glavni urednik časopisa za kulturu i umjetnost ”Nekazano” i istoimenog časopisa za Haiku -”Nekazano”. Časopis za Haiku „Nekazano“ je prvi zvanični časopis za Haiku na području Crne Gore. Osnivač je Festivala ljubavne poezije “Pjesnik – Svetionik”. Živi i stvara u Baru.