Документи о уводу у лудило Другог светског рата
Крагујевачки музеј „21. октобар” успоставио је контакт и започео сарадњу са панданом, Државним музејом геноцида из Кине. Музеј се налази у граду Нанђингу и бави се једним злочином као и наш музеј у Крагујевцу. Близу 300 000 људи страдало је 1937. године у време Јапанско-кинеског рата. Тачније, први велики злочин у Другом светском рату запамћен је као увод у лудило и по масовним силовањима.
„Нањинг или Јужна престоница је једна од четири престонице и културна претоница Кине. Сарадња је успостављена разменом мејлова и као одраз воље да сарадњу продубимо ми смо њима послали пакет књига са издањима Спомен парка Крагујевачки октобар. Одмах су нам узвратили пославши нам 13 књига и 2 публикације на кинеском и енглеском језику. Из њих смо увидели на који начин они третирају тај злочин у визуелном и наративном смислу. Пре неколико месеци код нас је дошла делегација из Пекинга: новинара, кустос Музеја из Нањинга али и Тијен Зен координатор невладине организације између наша два народа. Господин Зенг је понудио да проширимо сарадњу као градови страдалници и зато што имамо сличне музеје. Договорили смо поља сарадње, између осталог и расправу о вредностима мира, како долази до оваквих злочина у рату и коренима зла! Размена публикација је нека врста нашег универзалног језика који користимо у визуелацији приче о злочину. У току идуће године очекујемо да ћемо озваничити ову сарадњу потписивањем Протокола јер већ постојеи културна сарадњанашега града и Кине и ми постајемо место на којем на неки начин Кина инвестира“, рекао нам је Марко Терзић, кустос и историчар Музеја 21. октобар.
Интерсантно је напоменути да књига која се бави интернационалним ратним масакрима помиње и злочин у Крагујевцу из 1941. године где стоји да је стрељано 5 000 становника Крагујевца. Књига преживелих људи из тог доба илустрована је фотографијама и илустрацијама најпознатијих уметника Кине. Књига споменика у њиховом комплексу који се налази унутар града илустрован је само цртежима.