
Neverovatan podatak!
Kinezi su tokom poslednjih 2.000 godina podigli odbrambene zidove duže od 21.000km! Uporedite to sa obimom Zemlje od 40.000km!

Zid se prostire u pravcu istok-zapad, u dužini od preko 8.000km, duž severne granice nekadašnjeg Kineskog carstva. Prosečna visina je čak 16m, a širina 8!
Kako je nastala ovakva gromada?
Početak izgradnje vezuje se još za 5. vek stare ere. Sa većim prekidima građen je čak do 17. veka. Najveći deo, koji postoji i danas, je nastao u doba dinastije Ming (14.-17. vek).
Ima onih koji tvrde da je ideja bila da zid jednostavno ukaže na moć Kineskog carstva. Ipak, većina se slaže da je ovaj gigant trebalo da zaštiti zemlju od upada varvara sa severa. Kinezi su pokušavali da obezbede granice, a kasnije i neometanu trgovinu svilom.

Stari zmaj
Verovatno niste znali za podatak da jedan deo zida završava direktno u Bohajskom moru. Kako Kinezi kažu, taj deo zida je u stvari “Glava starog zmaja” koji iz mora pije vodu.

Legenda
I naravno, kakva bi ovo građevina bila, da uz nju nisu vezane brojne dirljive legende?
Najpoznatija je ona o divnoj Meng Jiang Nu, koja je ostala bez svog izabranika. Naime, njen voljeni Fan Xiliang je odveden od strane vlasti, kao radna snaga potrebna za izgradnju zida. Kako verna Meng predugo nije čula vesti od Fana, rešila je da ga poseti. Nažalost, posle dve godine, koliko joj je bilo potrebno da tamo stigne, ispostavilo se da je njen dragi u međuvremenu preminuo od iscrpljenosti. Meng je toliko plakala, kaže legenda, da su suze odronile jedan deo zida.

Najduže groblje na svetu!
Kineski zid zovu i grobljem i to najdužim na svetu, jer su, navodno, milioni stradali tokom njegove izgradnje. Oni sentimentalniji veruju da su tela mnogih završila “ugrađena” u sam zid.

Slava i popularnost
Danas je Kineski zid prvi znak raspoznavanja ove zemlje. Čak i himna Kine “Marš dobrovoljaca” slavi zid od “krvi i mesa”. Kolika je njegova popularnost u narodu, govori poslovica prema kojoj se “Onaj ko nije bio na zidu, ne može smatrati junakom”!
Pa… Junaci požurite!

Povezani tekstovi:
Šangaj, šta neizostavno posetiti?
Šangaj, šta posetiti ako ste izgustirali glavne atrakcije
Grad koji me je bacio na kolena
Korisni linkovi:
Tekst: Katarina Hadži-Minić