spot_img

Junaci iz vigvama – Umpah-pah

 

Foto: lemonde.fr/livres/article/2013/08/17

Impozantna pojava vrlog indijanca (jedno vreme u podnaslovu je i figuriralo Umpah-pah crvenokožac) predstavlja plod rane saradnje velikana Renea Gošinija i Albera Uderca i prvi put se pojavio u belgijskom strip nedeljniku Le Journal de Tintin 1959., mada je autorski tandem imao neku koncepciju i nekoliko godina ranije. I pored relativno značajnog uspeha, autori prekidaju rad na ovom projektu nakon samo pet epizoda, da bi koncentrisali svoj rad na Asteriksu, koji se beše u međuvremenu pojavio, a znamo već koliko je opravdao očekivanja…

Foto: bedetheque.com/
BD-Oumpah-Pah

Umpah-pah je pripadnik izmišljenog plemena Šavašavasa , a radnja se odvija na ne strogo

Foto: ya-too.com/en/
used-european-comic

određenom području Severne Amerike tokom XVIII veka i ne oslanja se na bitne i istinite

istorijske događaje (ako baš pokušamo da preciziramo, setimo se da je Francuska izgubila, u korist,  dobar deo poseda do 1763., ugl. u Kanadi, ali zato je držala prostrano područje Luizijanije do 1803., dok nije izvršena njena čuvena prodaja (povoljno) mladim Sjedinjenim Državama ) Ukratko, možemo propratiti ovakvu situaciju – Umpah-pah je snažan, vešt, odvažan ali oprezan kad treba, a puma je njegov totem; u jednoj prilici Indijanci regularno napadaju bledolike sa jednog francuskog broda, i pritom oh zarobljava tipa koji će uskoro postati zapravo njegov najbolji drug u avanturama koje slede. U pitanju je plemić, kraljevski izaslanik, čije ime svo mi preveli kao Vitez (Iber) od Kisele Štrudle (Hubert de la Pâte Feuilletée, što svakako ima neke veze sa kulinarstvom) – To je u suštini simpatičan i prisan tip, ali uvidećemo da ima, što bi se reklo, dovoljno mana  koje obezbeđuju dobar komično-avanturistički strip (nije baš ni spretan ni hrabar, a ume biti hvalisav… ugl. u znatnom kontrastu sa Umpah-pahom). Ovaj belac ubrzo dobija nadimak Dupli Skalp zbog efekta perike, što je za trenutak zbunilo, i čak uplašilo našeg Indijanca.

Foto: bdnet.com/catalogue
Foto: bedetheque.com/BD-Oumpah-Pah

Krenuvši zajedno rame uz rame, ova dvojica će se sukobiti i sa gusarima, a ticaće ih se i sukobi Šavašavasa i susednih plemena, naročito Ravnih Tabana i Urokljivih Očiju, u kojima se naravno pleme našeg glavnog junaka pokazalo uspešnije. Umpah-pah zadobija poverenje francuske uprave i vojske, pa su im poverene i neke urbane misije i poslovi, a zadesili su se kao sapatnici kada se francuski garnizon našao na udaru, ni manje ni više, nego pruske vojske!(?) Nakon otezanja koje i priliči jednoj opsadi, i komičnih manira kojima se borci sa obe strane gotovo džentlmenski dogovaraju oko dinamike borbe, ovaj sukob će uskoro biti prevaziđen kada iznenada stižu novosti o odluci njihovih vladara da se pomire, te se onda vojnici srdačno pozdrave međusobno! Tu su međutim nezadovoljne već pomenute Urokljive Oči, koje su zavrbovane kao nesušeni saveznici Prusa; nema rata sa Prusima, ali Šavašavasi će rado iskoristiti priliku da im očitaju lekciju, pošto ova dva plemena ionako još nisu bila zakopala ratnu sekiru! Nakon toga, Umpah-pah se ponovo rastaje od svog bledolikog prijatelja i vraća se u selo svog plemena…

Zanimljivo je da se ovde favorizuje pojam pemikan  – namirnica od sušenog i stucanog mesa bizona, kome se mogu dodati mesni sastojci i masnoće od drugih životinja, razne bobice i dr.

 

Mišo Koprivica
Mišo Koprivica
Mišo Koprivica je od svog ranog opismenjavanja veliki ljubitelj stripova, a tu sklonost nije zasenio ni razvoj interesovanja prema lepoj književnosti, raznolikoj stručnoj literaturi, prema raznim (sup)kulturnim sadržajima uopšte. Svoje malo bekstvo i nadgradnju nad zamućenom kolotečinom nalazi i u pisanju i konzumiranju poezije, uživanje u slušanju muzike i skromnim porodičnim kretanjima. Oženjen je i otac dvoje dece.