Ispisana je istorija srpskog fudbala – mesto do 7.500 stanovnika dobilo Superligaša

Pre nepunih godinu dana fudbaleri Tekstilca iz Odžaka upisali su prvi gol u Prvoj ligi Srbije, a sada su ostvarili istorijski uspeh i obezbedili plasman u Superligu. U drugoj utakmici baraža Javor i Tekstilac igrali su nerešeno (1:1), ali zbog prvog meča u kom su slavili 1:0 Tekstilac je uspeo da napravi podvig.

Klub iz Odžaka slavio je na domaćem terenu, ali jedan gol nije bio dovoljno velika garancija, pa su tako u Ivanjici takođe morali da budu na visini zadatka.

Od samog starta zapretili su gosti preko Miroslava Markovića koji je pogodio preču. Isti fudbaler bio je rešen da upiše pogodak i to se i dogodilo u 53. minutu iz penala.

Probudio je taj gol fudbalere Javora koji su u 75. minutu izjednačili golo Bubakarija Dukurea. Ostao je sam u kaznenom prostoru i pred njim je bio lak zadatak.

Imao je tim iz Ivanjice šansu i za potpuni preokret, ali pošto je nisu iskoristili ispisana je istorija srpskog fudbala.

Klub iz Odžaka osnovan je 1919. godine i to zaslugom radnika Fabrike užarije i kanapa Johana Ertla, industralijanca i poslanika u parlamentu Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.

Prvi fudbaleri ovog kluba bili su ujedno i radnici fabrike, a Ertlov sin kasnije je nastavio da održava klub zbog čega su Odžaci postali poznati kao spotski grad jer je uz fudbalski nikao i teniski teren.

Dres fudbalskog kluba iz Odžaka ranije su nosili Savo Pavićević, nekadašnji fudbaler Crvene zvezde i reprezentativac Crne Gore, kao i Aleksandar Davidov i Branislav Trajković koji su tokom karijere odigrali po jednu utakmicu za reprezentaciju Srbije, a nosili su i dres Partizana, kao i još jedan fudbaler Tekstilca Zoran Ćirić.

Posle 105 godine od osnivanja uz bogatu istoriju Tekstilac je ispisao još jednu stranicu. Mesto koje broji oko 7.500 stanovnika dobilo je Superligaša.

Izvor: lat.sputnikportal.rs