Alpski skijaš Marko Vukićević nosiće zastavu Srbije na ceremoniji otvaranja Zimskih olimpijskih igara u Pekingu 2022, odlučio je Izvršni odbor Olimpijskog komiteta Srbije. Marko je za Peking otputovao u četvrtak, 27. januara kako bi se aklimatizovao na promenu vremenske zone i atmosferske uslove koji vladaju u Pekingu.
Marko je već iskusan takmičar koji iza sebe ima već dva nastupa na Zimskim olimpijskim igrama. Prvi put za Srbiju nastupio je u Sočiju 2014. godine, a nakon toga predstavljao je našu zemlju i u Pjongčangu 2018. godine. On je rođen u Ljubljani 27. oktobra 1992. godine, gde i sada živi i trenira. Njegova specijalnost su brzinske discipline u kojim je i ostvarivao najbolje rezultate kroz svoju skijašku karijeru. Iza sebe ima 19 nastupa na Svetskim kupovima, 34 nastupa u Evropa kupovima i 10 trka sa Svetskih prvenstava u skijanju. Na Zimskim olimpijskim igrama do sada startovao je 8 puta u različitim disciplinama, a najbolji plasman do sada na Igrama mu je 25. mesto u alpskoj kombinaciji. Ovaj plasman osvojio je u Pjongčangu 2018. godine.
Marko Vukićević imao je u svojoj karijeri tešku povredu desne potkolenice pre dve godine koju je zadobio na treningu u Švajcarskoj i koja ga je odvojila od profesionalnog bavljenja sportom pune dve sezone. Marko je kroz taj period prošao uspešno oporavljajući se kroz nekoliko operacija i uz pomoć opsežne rehabilitacije. Na tom putu imao je podršku i Olimpijskog komiteta Srbije koji je pomagao u procesu rehabilitacije finansiranjem u okviru programa Razvoj zimskih sportova „Peking 2022“.
Marko Vukićević je, uprkos tome, uspeo da se kvalifikuje za Peking 2022 kao naš najbolji alpski skijaš i našu zemlju predstavljaće u Kini u dve brzinske discipline, a to su spust i supervelelslalom.
Marko, kako se sada osećaš?
Ovo su moje druge igre u Aziji. Srećan sam što mogu opet da idem na Olimpijske igre, pošto sam u poslednje vreme imao mnogo poteškoća što se tiče mojih povreda. Pre dve godine sam doživeo jak pad i nesreću u Švajcarskoj i zato sam u poslednje dve godine svaki dan radio na tome da se vratim na skije i baš ove igre u Pekingu su bile moj glavni cilj koji sam uspeo da dosegnem. To je meni jedna velika lična pobeda.
Dana na snegu je u poslednje vreme bilo malo manje, ali zato nije izostalo treninga snage. Ja sam spreman i uzbuđen sam što ću otvoriti ove Igre za Srbiju. Mi ćemo predstavljati Srbiju na pravi način, daćemo svoj maksimum i ostavićemo svoje srce na terenu.
Poznato je da si Ti specijalista za brzinske discipline. U ovim disciplinama osvajao si najviše bodova na trkama FIS karavana godinama unazad. Kakvi su ciljevi za ove Olimpijske igre?
Na ovim Igrama ću nastupati samo u spustu i u superveleslalomu. Neću nastupati u alpskoj kombinaciji. Spust je i ranije bila moja glavna disciplina i najviše nade polažem u moj nastup u ovoj disciplini. Nadam se da ću da postignem sličan rezultat. Ja nikada ne pričam puno o samim rezultatima, odnosno o plasmanu, već idem sa stavom da dam svoj maksimum koji sam sposoban da napravim u datom trenutku. Skijanje je specifičan sport gde ne zavisi sve od sportiste, već i mnogo zavisi od vremenskih uslova i drugih okolnosti. Verujem da će to ovoga puta ići u moju korist. Staze u Pekingu su sada potpuno nove za sve skijaše i biće veoma interesantno da vidimo kako će se svi skijaši nositi sa tim.
Svaki sportista se svakako trudi da stalno pomera svoje rezultate. Da li je i Tvoj osnovni cilj da pomeriš rezultat na bolje u odnosu na Pjongčang?
Da, to je cilj, da budemo bolji u odnosu na prošlo tkamičenje. Ali znamo da u sportu to uvek nije tako. Jedno su ciljevi i planovi, a drugo je ono što se zaista dogodi. Radili smo 4 godine na tome da tu granicu pomerimo na više i da ostvarimo bolje rezultate. U sportu ne postoji prostor za tu vrstu obećanja. Daćemo sve od sebe, to je sigurno.
U Kini vladaju stroge mere protiv oboljenja Covid 19. One su sada posebno pojačane kako bi se obezbedilo siguran i bezbedan boravak sportista tokom Zimskih olimpijskih igara. Iz tih razloga nije bilo moguće skijati na stazama koje će biti korišćene za Igre. Koliko je to dobro, a koliko je to loše za vas?
Kada je trebala da bude test trka nekih godinu dana pred početak Olimpijskih igara, to nije bilo moguće zbog Covid mera. To je za nas, verujem, dobro, jer u drugim okolnostima neke druge nacije imaju više mogućnosti da probaju staze i priviknu se na uslove. Sada to nije bio slučaj i ja verujem da je to za nas bolje i da ćemo sada imati svi iste uslove. Nadam se da ćemo iskrostiti to što nam ide u prilog.
Svi sportisti kažu da je život u Olimpijskom selu nešto što je zaista posebno i neuporedivo sa bilo kojim drugim iskustvom tokom sportske karijere. Kako izgleda dan pred trku i kako izgledaju trenuci pred trku na Olimpijskim igrama u Olimpijskom selu?
Rano ujutru idemo na sneg i treniramo 3-4 sata. Ustaje se pre svitanja i zaista se dosta trenira. Nakon toga imamo ručak, a nakon poslepodnevnog odmora najčešće idemo u teretanu i, ukoliko je to potrebno, imamo terapije oporavka i rehabilitacije. Dan brzo prođe i već dođe vreme za spavanje. To je u principu rutina na Igrama.
Usled ovih mera i okolnosti oko virusa Covid 19, nisam siguran koliko ćemo imati mogućnosti da šetamo i da vidimo bilo šta drugo. Mislim da će to biti malo drugačije nego što je to bilo na prethodnim Igrama.
Ceremonija otvaranja Zimskih olimpijskih igara počinje 4. februara u 12:30 časova po vremenu u Srbiji. U okviru ceremonije, tradicionalno će se održati parada sportista i nacija, a među zastavama preko 90 zemalja učesnica, naći će se i zastava Srbije koju će nositi Marko Vukićević.
Bonus video: Himna sportista i navijača – Ti svoj put znaš!
Raspored nastupa naših takmičara možete pogledati u produžetku teksta klikom na link.
RASPORED TAKMIČENJA TIMA SRBIJA PEKING 2022
Izvor: oks.org.rs