spot_img

Humanitarno izvođenje predstave „Mišolovka“ u Kraljevskom dvoru

Beograd, 12. april 2025. – Pozorišni ansambl „Artisti“, grupa mladih umetnika i kulturnih aktivista koji se prevashodno bave teatrom, održali su dva izvođenja njihove veoma tražene predstave „Mišolovka“, adaptiranog teksta čuvene spisateljice Agate Kristi, 10. i 11. aprila u Kraljevskom dvoru. Motiv za saradnju sa Fondacijom Princeze Katarine je bio da se podrži humanitarni rad Nj.K.V. Princeze Katarine i da se pomognu tradicionalni Vaskršnji prijemi za decu iz socijalno ugroženih kategorija, koji će i ove godine biti održani u Belom dvoru, na Veliki četvrtak, 17. aprila, kada će se još jednom okupiti više od 1.000 mališana bez roditeljskog staranja, sa teškoćama u intelektualnom razvoju i socijalno ugrožene dece.

Zbog neodložnih obaveza u inostranstvu, Nj.K.V. Prestolonaslednik Aleksandar i Nj.K.V. Princeza Katarina nisu bili u mogućnosti da u domu Kraljevske porodice lično dočekaju mlade artiste i uživaju u u izvanrednom izvođenju ovog planetarno popularnog kriminalističkog trilera, ali su neizmerno zahvalni umetnicima što su ovim putem nesebično podržali Vaskršnje prijeme. Drugog dana, izvođenju „Mišolovke“ u Kraljevskom Dvoru prisustvovali su i Nj.K.V. Princ Mihailo i Nj.K.V. Princeza Ljubica, koji nisu krli svoje oduševljenje.

Kao i uvek kada je ova predstava u pitanju, sve karte su rasprodate u rekordnom roku, a umetnički ansambl je dva paketa karata čak stavio i na humanitarnu licitaciju, sve sa ciljem da se što više radosti pruži deci koja će se najvećem hrišćanskom prazniku radovati u Belom Dvoru. I „Artisti“ i svi gledaoci su bili oduševljeni jedinstvenim ambijentom Kraljevskog dvora, koji je ovo izvođenje učinio zaista posebnim.

Prijemi za decu su tradicija koju su Njihova Kraljevska Visočanstva započela pre više od 20 godina, po povratku u Srbiju, sa željom da radost praznika podele sa decom iz ugroženih kategorija stanovništva, pozivajući ih u svoj dom, i da se najmlađi osećaju kao da su kod svoje kuće, dobiju vaskršnje poklone, da se druže sa vaskršnjim zekom, animatorima, prigodnom muzičkom programu, i da u Kraljevskom parku ispred Belog Dvora traže ofarbana jaja.

„Svake godine kako se bliži Vaskrs, želja mi je da svako dete izađe sa Dvora sa iskrenim osmehom na licu i radošću u srcu. Jer kada su deca nasmejana, ceo svet postaje bolje mesto za sve nas, njihova radost je najveći blagoslov i najveća nagrada. Najbitnije mi je da deca uvek znaju da su voljena i da nisu zaboravljena, niti da će ikad biti. Moj suprug i ja smo veoma srećni zbog radosti darivanja koju ovaj dan svake godine donosi deci, a i svima nama, a sada su nam se svim srcem priključili i divni umetnici iz ansambla „Artisti“.

Umetnost je oduvek bila sredstvo kojim se gradi bolji i lepši svet, a kada je ona u službi i donošenja radosti našoj divnoj deci, onda možete biti sigurni da je vaš rad ostvario najviši mogući cilj“, poručila je Nj.K.V. Princeza Katarina.

Ko su „Artisti“?

„Artisti“ su grupa mladih umetnika i kulturnih aktivista koji se prevashodno bave pozorišnim stvaralaštvom. Okupila ih je ljubav prema glumi 2015. godine, tokom rada na zajedničkom studentskom projektu, nakon čega grupa svestranih pojedinaca odlučuje da samostalno zakorači u svet pozorišta. Tada jedan stari podrum na Zvezdari, porodične kuće Ristić, postaje pravi mali umetnički štab. U tom prostoru počinju da se održavaju probe za veliku scenu, skuplja garderoba i formira fundus, a soba za druženje i razvijanje ideja postaje mesto gde se rađa umetnost!

U umetničkim, naročito pozorišnim krugovima Beograda, često se čuje da sve najbolje stvari kreću – iz podruma. I zaista, za samo devet godina, uz mnogo ljubavi i posvećenosti (jer samo tako je sve i bilo moguće), Artisti su postali pravo malo savremeno pozorište. Ansambl, u međuvremenu proširen glumcima iz drugih amaterskih trupa i profesionalcima, danas broji 22 člana. Uprkos tome što sve rade sami – sami se organizuju, režiraju, glume, šminkaju i kostimiraju, njihova profesionalnost i perfekcionizam, dokaz je čistog, istinskog amaterizma u pravom smislu reči „amare“.

I dalje nemaju svoju matičnu scenu, ali to ih ne sprečava da zaigraju na velikim pozornicama KC Čukarica ili Akademije 28, ili baš naprotiv: da svoje pozorišne komade izmeste u poseban ambijent koji ih savršeno nadopunjuje i gledaocima priređuje jedinstveno, imerzivno iskustvo.

Artisti dokazuju da moderno danas itekako može (a možda i mora) biti i pomalo retro, jer svojim dosadašnjim radom na svojevrstan način slave uspomenu na minula vremena našeg i evropskog glumišta. Predstava prvenac bila je ,,Zajednički stan” (rimejk jugoslovenske crno-bele komedije iz 1960).

Rediteljka i tekstopisac Artista, Sofija Ristić, potom je oživela hit komediju iz šezdesetih Marka Kamelotija „Boing boing”, sledi adaptacija Nušićevih dela u predstavi „Pre rata”, zatim jugoslovenski TV film po scenariju Gordana Mihića, „Uvoz-Izvoz”. Pažnju publike trenutno ipak najviše privlači misteriozna „Mišolovka”, adaptiran tekst Agate Kristi, planetarno popularne „kraljice zločina”.

Originalna „Mišolovka” u Londonu najduže je izvođena predstava svih vremena – igra se neverovatnih 70 godina. Kada je reč o domaćem terenu, interpretacija pozorišne trupe Artisti pomerila je granice na beogradskoj pozorišnoj sceni. Artistička „Mišolovka’’ održava se u srcu Beograda, u beogradskoj vili iz 19. veka u kojoj je nekada živeo slavni pesnik Milan Rakić.

Ambijent u kojem je vreme stalo, neposredna blizina publike i glumaca, i napeta atmosfera psiho trilera gledaoce ostavljaju bez daha pa je doživljaj teško prepričati. Od svoje premijere leta 2021, „Mišolovka’’ je odigrana čak 147 puta, a na karte se čeka mesecima.

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.