Doajen crnogorskog melosa Zdravko Đuranović i Međunarodno udruženje književnih stvaralaca i umjetnika “Nekazano” priredili su veče za pamćenje u sali Doma kulture. U saradnji sa JU Kulturni centar Bar, umjetnici iz više gradova Crne Gore muzikom i stihovima promovisali su zbirku poezije „Izviraće đe je izviralo” Zdravka Đuranovića koji je uz podršku prijatelja-pjevača i muzičara, održao humanitarni koncert za Narodnu kuhinju koju vode Žene Bara.
Puna dva i po sata salom Doma kulture polamali su se prvo apaluzi, a potom i horsko pjevanje publike koja je dala svoj puni doprinos veoma lijepoj atmosferi.
U najavi ovog programa, iz “Nekazanog “ su istakli da njeguju lijepu riječ i ljubav, što su večeras sa svojim prijateljima djelom i dokazali.
U književnom dijelu večerai nastupili su poete, članovi Nekazanog Natalija Novaković, Anika Vuletić, Ana Ivančević, TatjanaV.Maras, SanjaVeličković, NatašaLečić, VinkaMarstijepović Lerinc, Maja Nikolić, Mladen Babović, Goran Radičević i Labud N. Lončar.
Moderator književnog dijela večeri bio je Dragiša Simović.
O knjizi su govorili Lončar i autorova ćerka Ina Đuranović koja je lektorisala “Izviraće đe je izviralo”, a Maras je pročitala recenziju Nataše Žurić. Natalija Novaković najstarija članica udruženja Nekazano uručila je Zdravku Đuranoviću člansku kartu udruženja i poželjela dobrodošlicu u udruženje. Na insistiranje Đuranovića otpjevala pjesmu “Zajdi, Zajdi”, bez muzike. Publici se na svoj način stihovima obratio čuveni barski pjesnk i humanista Rajko Joličić dugogodišnji prijatelj Đuranovića govoreći par anegdota iz njihovih života.
Nakon toga ispred Narodne kuhinje koju vode “Žene Bara” Međunarodnom udruženju književnih stvaralaca i umjetnika Nekazano, Kulturnom centru Bar i Zdravkou Đuranoviću obratila se Jasmian Rabrenović i zahvalila na ovom humanom gestu.
U muzičkom dijelu, nastupili su Seka Tomičić, Ema Čivović,Savo Šumar, Marijana Martinović Marković, Bucko Mijović, Baćko Kovačević, Stanko Miranović, Dragan Račić, Nezo Haverić i Omer Hodžić, a Zdravko Đuranović je pored svojih najvećih hitova izveo i čuvenu “Evo zora” Bojana Bajramovića.
“Nama iz Nekazano je radost i zadovoljstvo kada objavimo knjigu, bilo koji autor da je u pitanju. U ovom slučaju zadovoljstvo je još veće jer je riječ o autoru i knjizi u kojoj su objedinjene sve izvorne pjesme o Crnoj Gori. Po mom saznanju to je do sada jedina knjiga te vrste objavljena u Crnoj Gori. Trideset godina rada Đuranovića na jednom mjestu. Večeras smo čuli mnoge od tih pjesama koje se već duže vrijeme pjevaju u Crnoj Gori i dalje. Iduće godine, na proleće, idemo u štampu još jedne Đuranovićeve knige. Riječje o knjizi ljubavne poezije. Pored toga, u pripremi je roman njegove kćerke Ine Đuranović. Drago mi je što je Zdravko insistrirao da ovo bude humanitarno veče. Da onoliko koliko ko može priloži za potrebe Narodne kuhinje koju vode Žene Bara. Nije prvi put da Nekazano organizuje humanitarno veče za potrebe Narodne kuhinje. Prije nekoliko godina u Dvorcu kralja NIkole organizovali smo humanitarno književno veče i skupili prilična sredstva koja smo predali Ženama Bara. I dalje ćemo u svom radu potencirati na pomoći Narodnoj kuhinji i tražiti od drugih da se u toj namjeri pridruže. Bilo je ovo prelijepo veče i pomalo neuobičajena prije svega promocija knjige “Izviraće đe je izviralo” dok nama iz Nekazano to nije ništa neobično. U svom bogatom radu već smo imali promocije sa umjetničkim izložbama. Ovo večeras je samo malo pomjeranje granica onoga što Nekazano može da uradi. Hvala predstavnicima medija, novina i portala. Posebno hvala gosp. Milanu Vujoviću glavnom uredniku Radio Bara, koji uvijek promoviše naš rad i koji je svojim prisustvom uveličao ovo veče.
Srećan sam ako smo svojim radom večeras doprinijeli da barem jedan čovjek, žena ili dijete dobije svoj obrok. I kao što smo već istakli i dalje nastavljamo svoju misiju a to je da dijelimo lijepu riječ i ljubav!” – kazao je Labud N. Lončar, pjedsjednik udruženja Nekazano na kraju humanitarne večeri.
Foto: Dejan Senić