spot_img

Gde si, Miki? . . . – II deo

Kao što rekosmo, Miki se za javnost prvi put pojavio u crtanom filmu „Parobrod Vili“ (Steamboat Willie, promovisan 18. Nov. 1928.) ali… Stari dobri Dizni je i njega i Mini već razradio nekoliko meseci ranije u filmovima „Ludi avion“ i „Galopirajući gaučo“, samo što su oni prikazani nešto kasnije nego „Parobrod Vili“!

Već u famoznom „Parobrodu“ srećemo mrski lik koji će postati prepoznatljiv kao jedan od njegovih glavnih i najredovnijih protivnika – Hromi Daba, ili samo Daba… A onda opet jedno „ali“: sam Daba nije prvi put ugledao mrak bioskopske sale u ovom ostvarenju, jer prototip ovog nevaljalca se mogao sresti u malo ranijem ostvarenju Alice Solves The Puzzle iz 1925, tako da

Mickey&Horace
http://en.wikipedia.org/wiki/Mickey_Mouse

on zapravo predstavlja (uz Zeku Osvalda, uvažavajući i znatan diskontinuitet) najdugovečniji Diznijev lik!   Značajan protivnik ovog vrlog miša je i Crna Mrlja (kome sam u par retkih prilika mogao i da sagledam lice!) a onda su tu brojni prijatelji… Treba li nabrajati? – devojka Mini, vrstan zanatlija i spadalo Horacije, nešto kasnije primat stiče šašavi i predobri Šilja (Goofy), Belka, njegov verni i emotivni pas Pluton, zatim naravno Paja Patak, komesar Buconja, neobični Iga Biva…

Miki i Pluton
https://www.irononsticker.com/pluto-mickey-mouse-p-4038.html

             U ranijim filmskim radovima, Miki, Šilja i Paja predstavljaju uigran (ili možda pre raštimovan?) tim koji će nas u mnogim dogodovštinama slatko nasmejati, a onda ime se, naročito u stripu, putevi postepeno razilaze, pa će oko Paje izrasti jedan sasvim novi, razvijeni pačji svet koji će moći da funkcioniše sasvim nezavisno od Mikijevog sveta – ovo je prilika da ukratko progovorimo nešto o tome GDE zapravo boravi junak naše priče. Naime, Mikija su gledaoci i čitaoci mogli sresti u jednom prigradskom (često idiličnom) boravištu u okviru ne strogo određenog grada, koji se postepeno počeo nazivati Mikivil (franc. Mickeyville, prema engl. Mouseton, ital. Topolinia…). Jedna brojna ekipa je našla mesto pod suncem u tom gradu, a druga postava, u kojoj je centralni Lik Paja Patak, nastavlja svoj život u Patkovgradu (engl. Ducksburg, franc. Donaldville…). Inače, biće da se oba grada nalaze na obali teritorije koja povremeno, sa blago parodiranim nazivima, upućuje

Mikijev Almanah
https://www.facebook.com/mikijevalmanah

na Kaliforniju. Ovakav pristup zavisi i od opredeljenja izdavača i njihovih autora u raznim zemljama. Raniji čitaoci koji su kod nas konzumirali i legendarni „Mikijev Almanah“ mogli su zapaziti favorizovanje ovakve dvojnosti gradova, dok se u „Mikijevom Zabavniku“ pominjao samo Patkovgrad – Slično u današnjem „Miki Mausu“, u izdanju danskog „Egmonta“, pominje se samo Patkovrad, iako Miki i njegovo okruženje uglavnom nemaju nikakve dodirne tačke sa Pajom i njegovim svetom.

Toliko za sada o ovom omalenom ali silnom stvoru, koji neće ostati ravnodušan na izazove za odbranu pravde i zakona, a takođe će nam se prisno približiti i u običnim svakodnevnim zgodama koje mogu zabaviti i edukovati decu, upućivati na razvoj boljih međuljudskih odnosa.

Prethodni tekst
Sledeći tekst
Mišo Koprivica
Mišo Koprivica
Mišo Koprivica je od svog ranog opismenjavanja veliki ljubitelj stripova, a tu sklonost nije zasenio ni razvoj interesovanja prema lepoj književnosti, raznolikoj stručnoj literaturi, prema raznim (sup)kulturnim sadržajima uopšte. Svoje malo bekstvo i nadgradnju nad zamućenom kolotečinom nalazi i u pisanju i konzumiranju poezije, uživanje u slušanju muzike i skromnim porodičnim kretanjima. Oženjen je i otac dvoje dece.