Naučnik i inovator iz oblasti fizike, elektrotehnike i radiotehnike, Nikola Tesla, rođen je pre 160 godina što je i bio povod za obeležavanje ovog jubileja širom Srbije.
18.5.2016. godine Univerzitet u Kragujevcu i Prirodno-matematički fakultet Kragujevac organizovali su festival nauke pod nazivom „Tragom Teslinih otkrića“. Idejni tvorac festivala je profesor elektromagnetizma na Institutu za fiziku Nenad Stevanović.
Festival je otvoren kulturno-umetničkim programom u svečanoj sali PMF-a i prikazivanjem dokumentarnog filma o Nikoli Tesli.
Hol Instituta za fiziku bio je mali da primi sve zainteresovane posetioce koji su želeli da vide postavku replika Teslinih patenata kao i radove studenata i đaka inspirisanih ovim velikim naučnikom. Svako ko je posetio fstival imao je priliku da vidi princip formiranja obrtnog magnetnog polja monofazne, dvofazne i trofazne struje, princip rada elektromotora jednosmerne struje, strujnu i naponsku rezonancu, Teslin transformator, bežični prenos signala na primeru radio predajnika, obrtno magnetno polje i druge radove.
Mašinsko-elektrotehnička škola iz Priboja predstavila je Teslin transformator koji radi na principu elektro-magnetne sile.
Učenici Prve kragujevačke gimnazije prikazali su nekoliko patenata od kojih je i vozilo čiji senzor meri napon i u zavisnosti od svetla i jačine napona vozilo se okreće i na taj način prolazi kroz lavirint. Drugi patent je prepoznavanje tonova na osnovu frekvencije.
Bratislav Stojiljković, kustos muzeja „Nikola Tesla“ u Beogradu, održao je predavanje o životu i radu našeg najznačajnijeg naučnika.
Obzirom na činjenicu da je festival bio i takmičarskog karaktera, 11. juna tekuće godine u Knjaževsko-srpskom teatru, biće dodeljene nagrade za najbolje radove konkursa dok će hol teatra biti ispunjen najboljim učeničkim i studentskim radovima.
Nenad Stevanović: Već tradiocionalno se organizuje i održava festival nauke u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji, a ovo je bila prilika da se jedan sličan skup organiizuje na fakultetu, posebno na Institutu za fiziku.
Naime, ove godine je 160 godina od rodjenja Nikole Tesle i ideja je bila da se to obeleži jednim kulturno umetničkim programom. Moja ideja je bila da se pored toga, napravi nešto, što je vezano za samog Teslu u čemu bi učestvovali studenti i na taj način predstavili sebe i svoj rad. Tako je nastala izložba funkcionalnih modela na kojoj su učestvali i đaci iz srednjih škola predstavivši svoje radove. Suština je bila da se na jedan zanimljiv način predstavi funkcionisanje tih modela.
Smatram da treba nastaviti dalje, da treba periodično organizovati ovakve skupove ali ne samo sa već viđenim nego i sa novim prikazima.
Pokazivač: Da li očekujete da bi se naučnim festivalima podstakla deca, omladina i ostalo stanovništvo da više razvijaju interesovanje, inventivno stvaralaštvo i naučnu kulturu uopšte?
Nenad Stevanović: Mislim da bi bilo dobro snimiti dokumentarnu emisiju o tome kako su patenti nastali i kako funkcionišu, ne bi li građani i đaci sve to mogli da vide na televiziji.
Takodje, može se postaviti izložba na đačkom trgu ili u centru, kako bi i slučajni prolaznici mogli da vide, svrate, pitaju…
Tako, postepeno bi se povećalo interesovanje dece, đaka i građana za prirodne nauke.
Ovakvi festivali su najbolja prilika za afirmaciju i promovisanje nadarenih učenika i studenata ali i mogućnost da se mlađim generacijama i stanovništvu uopšte nauka predstavi na zanimljiv i pristupačan način.