Odlazak Džordža Formana nije vest u klasičnom smislu, već svojevrsna poslednja runda u priči o čoveku koji je već nekoliko puta odlagao poraz. Forman je gotovo u svemu bio izuzetak. Jednom su ga smatrali neumoljivom silom, grubom, gotovo surovom. Drugi put, bio je simbol večnog povratka, u kome je pokazao da vreme može biti saveznik, a ne neprijatelj.
Džordž Forman, legendarni američki bokser, preminuo je u 76. godini, ostavljajući izuzetno nasleđe u svetu boksa. Poznat kao „Veliki Džordž“, Forman je izgradio jednu od najimpresivnijih i najdugotrajnijih karijera u sportu, osvojivši olimpijsko zlato 1968. godine i dvaput postavši svetski prvak u teškoj kategoriji, s razmakom od 21 godine između titula – pri čemu je, drugom titulom postao najstariji šampion u istoriji, sa 45 godina.
Forman je tokom profesionalne karijere ostvario 76 pobeda, od čega 68 nokautom, što ga svrstava među najdominantnije boksere svih vremena. Povratak u ring i svetski trijumf u poznim godinama inspirisao je mnoge, a on je pokazao izuzetnu posvećenost radu i na kraju ljubav prema sportu.
Izvan ringa, Forman je bio poznat po humanitarnim aktivnostima i kao hrišćanski propovednik. Porodica ga je opisala kao pobožnog propovednika, posvećenog supruga, brižnog oca i ponosnog dede i pradede, koji je živeo život ispunjen nepokolebljivom verom, poniznošću i svrhom.
Bez sumnje, Forman će ostati upamćen kao jedan od najvećih boksera u istoriji, čiji su uticaj i dostignuća nadmašili granice sporta, inspirišući generacije sportista i ljubitelja boksa širom sveta.
Pregled Formanovih dostignuća
Džordž Forman je rođen 1949. godine u Hjustonu u siromašnoj porodici. Odrastao je u teškim uslovima, što ga je i oblikovalo kasnije u ringu. Kako bi pobegao od ulice i izbegao kriminal, počeo je da trenira boks. Iako nije imao lako detinjstvo, Forman je nastavio obrazovanje, ali se školovanje nije završilo tradicionalno. Napustio je školu sa 15 godina i usmerio energiju na sport i postao jedan od najvećih boksera svih vremena.
Profesionalnu karijeru započeo je 1969. godine, a okončao 1997.
Rezime karijere:
Broj pobeda: 76 (68 nokautom);
Broj poraza: 5;
Titule: Forman je dva puta bio svetski šampion u teškoj kategoriji, jednom u periodu od 1973. do 1974. godine i ponovo 1994. godine, kada je postao najstariji svetski šampion u teškoj kategoriji, ali i olimpijski prvak iz 1968. godine.
Prva titula svetskog šampiona:
Protivnik: Džo Frejzer;
Titula: Svetski šampion u teškoj kategoriji u VBA verziji;
Rezultat: Forman je pobedio Frejzera tehničkim nokautom 22. januara 1973. godine. Forman je u dve runde oborio Frejzera šest puta (pravilo tri nokdauna nije važilo za ovaj meč).
Druga titula svetskog šampiona:
Protivnik: Majkl Murer;
Titula: Svetski šampion u teškoj kategoriji u VBA verziji;
Rezultat: Forman je 1994. godine ponovo postao svetski šampion, ovoga puta pobedivši Majkla Murera i postao najstariji bokser koji je osvojio svetsku titulu u teškoj kategoriji, sa 45 godina.
Olimpijska zlatna medalja:
Protivnik: Jonas Čepulis (Sovjetski Savez)
Titula: Olimpijska zlatna medalja u boksu, teška kategorija
Rezultat: Forman je pobedio Jonasa Čepulisa u finalu Olimpijskih igara u Meksiko Sitiju. Sudija je prekinuo borbu u drugoj rundu zbog povreda Čepulisa, koji je već u prvoj rundi imao krvarenje od Formanovih udaraca. Forman je prethodno na dominantan način pobedio: Lukijana Trela, Jona Aleksea i Đorđa Bambinija.
„The Rumble in the Jungle“ iliti poraz šampiona
Ono što je Muhamed Ali uradio u „Grmljavini u džungli“ (The Rumble in the Jungle) u Kinšasi 1974. godine, kada je Formana porazio taktičkom briljantnošću, prešlo je u domen bokserske mitologije. Jasno je da je Ali bio pesnik u rukavicama, strateg u ringu, čovek koji je pretvorio odbranu u oružje. Forman je pak, bio radnik, mašina, utelovljenje sile.
Posle tog poraza, i dalje je bio odličan bokser, ali je nešto u njemu bilo slomljeno. Povukao se 1977, pronašao smisao u veri, pa se gotovo deceniju i po kasnije, u ono doba kada sportisti obično postaju treneri, komentatori, analitičari ili nostalgičari, vratio u ring – ne da bi pokazao šta zna, već da bi ponovo napisao vlastitu priču.
I tu dolazimo do 1994. i njegove druge titule. Četvrt veka nakon prvog šampionata, Forman je nokautirao Majkla Mura i postao najstariji svetski prvak u teškoj kategoriji. Više nije bio sila mladosti, već simbol istrajnosti. Dok su ranije govorili da udara kao grom, sada su govorili da udara kao sudbina – sporo, ali neumitno.
Van ringa, postao je i ikona kapitalizma – njegovi roštilji, prodati u stotinama miliona primeraka, doneli su mu, izveštavali su mediji, više novca nego bokserske borbe. Bio je jedan od retkih koji su od života uspeli da naprave dvostruki povratak – jednom u ringu, drugi put u vidu brenda.
Danas, kada su sportisti proračunati, vođeni statistikom i algoritmima, Formanova priča deluje skoro bajkovito. Bio je siromašni dečko iz Teksasa koji je osvajio zlato na Olimpijskim igrama, postao šampion, pa izgubio sve i – na kraju, u vreme kada bi trebalo da bude relikvija prošlih vremena – ponovo osvojio svet.
Možda je upravo u tome njegova najveća pobeda. Nije pobedio samo protivnike u ringu, već i vreme, narativ, sopstvenu sudbinu. Jer su retki oni koji mogu da kažu: „Ja sam se vratio“ – i da im to zaista bude priznato. Džordž Forman je bio jedan od njih.
Izvor: rts.rs