Prve bore na licu su neprijatan podsetnik da polako starimo i gubimo svoju pređašnju lepotu. Treba se suočiti sa činjenicom da zalazimo u godine kada će se one sve više pojavljivati na našem licu, vratu, dlanovima. Ali, da li nužno moramo predati borbu za estetski izgled i pustiti starosti da nas oblikuje? Nema potrebe. Estetski zahvati ( botoks ) za uklanjanje bora danas su postali svakodnevnica, i pribegava im sve veći broj žena i muškaraca.
Ukoliko ste novi u ovoj temi, i niste sigurni koji tretman uklanjanja bora bi bio za vas, tu smo da vam rešimo glavnu nedoumicu – šta su to botoks i hijaluron, kao i za šta je bolje da se opredelite.
Koža lica svakodnevno je direktno izložena štetnim atmosferskim uticajima i stresu, i slobodno možemo reći da ona i najbrže stari. Smanjenje elastičnosti kože i opuštanje lica, pojava bora, naglašavanje prirodnih nabora lica i menjanje konture lica predstavljaju znakove starenja.
Za podmlađivanje kože najčešće se koriste botoks ili hijaluron, odnosno hijaluronski fileri, i obe supstance daju jako dobre rezultate. Ipak, da bi bili upotrebljeni i iskorišćeni na najbolji mogući način i dali najbolje rezultate, najvažnije je prepustiti se rukama stručnjaka. Unapred se treba informisati kako i za šta se koristi botoks, a za šta hijaluronski fileri.
Da li se opredeliti za botoks ili hijaluron?
Botoks opušta rad pojedinih mišića koji učestvuju u mimici lica. Na mestu gde se ubrizgava, blokira mišiće i sprečava dalje grčenje. Kako koža oslikava pokrete mišića koji se nalaze ispod nje, blokiranjem rada određenih mišića, nestaju bore na koži, a duboko urezane bore se značajno ispravljaju. Idealan je za bore na čelu, kao i za bore oko očiju, a koristi se i za podizanje obrva.
Fileri sa hijaluronskom kiselinom deluju tako da popunjavaju bore. Ubrizgavaju se ispod bora, potiskuju kožu prema gore te je čine zaglađenom i zategnutom. Najčešće se koriste za popunjavanje bora oko usana, za korekciju kontura lica, oko usana, korekciju podočnjaka, kao i popunjavanje bora na dekolteu i vratu. Idealni su za nazolabijalne bore, pušačke i perioralne bore, te za popunjavanje tankih usana.
Treba naglasiti da hijaluronski fileri omogućavaju zadržavanje prirodnog izgleda lica. Iako nam se čini da je u životnom razdoblju od 25 ili 30 godina još rano za tretiranje kože hijaluronom, biološki to nije tako. Svi već počinjemo postepeno stariti od 25 godine života i upravo je tada u vrlo malim količinama dodavanje hijalurona prevencija nastanka bora.
Najbolji rezultati se dobijaju kombinacijom botoksa i hijaluronskih filera. Prednost botoksa je u tome što sam tretman nije bolan za razliku od hijaluronskih filera. Rezultati botoksa su vidljivi nakon 2-3 dana, a potpuni efekti dobijaju se nakon 7 dana.
Efekat traje od 4-6 meseci. Za razliku od botoksa, nakog kojeg nema ni otoka ni crvenila, ubrizgavanje hijalurona ostavlja otok, crvenilo, kod osetljivih koža se javljaju i modrice, ali se sve povuče nakon nekoliko dana. Rezultati su vidljivi odmah nakon tretmana i daju dugoročnije rezultate, za razliku od botoksa“- naglašava dr Ivan Spasić, specijalista plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije.
Tema starenja je mnogim bolna, i to sa razlogom. Suočavati se svakoga dana sa promenama koje donose godine nije jednostavno, pa je poželjno naći rešenje. Stoga ne treba da oklevate, izaberite način regeneracije koji vam najviše odgovara, i pozdravite se sa borama do nekog drugog viđenja.
ESTETSKA ORDINACIJA MEDEA – Leskovac, ulica Južnomoravskih brigada broj 69
Kontakt telefon 063 / 112- 93 – 59 Dr Ivan Spasić
Instagram profil @dr.spaske80
Marko Spirić