spot_img

Domaći majstori: Dakle, Vujadin Radovanović

 

Foto: lambiek.net

 Vujadina, Vuju Radovanovića smo već uveli kroz…. malu trijumfalnu kapiju u prostore ‘Pokazivača’, a sada ćemo mu

Foto: Mišo Koprivica

posvetiti još malo zaslužene pažnje. Rekli smo da se istakao u San Dijegu sa delom „Čuvari zaboravljenog vremena“ – scenario: Miroslav Marić (za engleski prevod, naslov je ipak nijansiran kao Keepers of the Lost Time) Inače, ovaj strip je imao malo dužu putanju dok tehnički nije došao do svog punog medijsko-izdavačkog izraza – Prvu epizodu su objavile Dečje novine još 1990, druga je izašla 2000.(„Književna reč“), 2012. se pojavilo integralno izdanje, zajedno sa trećom epizodom („Darkvud“)   Ovaj futuro-fantastični strip prikazuje dve kulture – jednu visokotehnološku, drugu plemensku, u trenucima njihovih unutrašnjih kriza. One žive zajedno i upučene su jedna na drugu, ali su i u sukobu zbog različitog viđenja sveta i duhovnih vrednosti.

Foto: Mišo Koprivica

Sam stvaralac priznaje da u našim uslovima treba malo više entuzijazma da bi čovek istrajao na svojim idejama, bez većeg

Foto: bedetheque.com/serie-19027-BD

opterećivanja koliko će mu rad biti isplativ, ako ne računamo kao siguran neki proboj u

Foto: lambiek.net

inostranstvu, te svakako treba imati razumevanja za činjenicu da se naš autor drži i svoje profesionalne pozicije arhitekta.

Vuje Radovanovića će se verovatno lako setiti poratioci nekadašnjeg Yu strip magazina, prestižnog i kvalitetnog zbornika tadašnjeg domaćeg stripa. Vuja je jedan od osnivača stripovske grupe Bauhaus 7, 1981. (formalno pod tim nazivom, kružok je potpisivao svoja ostvarenja nekih desetak godina, ali saradnju su ipak nastavili… ) Među osnivačima su bili Zoran Tucić, Rade Tovladijac, Saša živković.

(E sad, ne moraju svi biti stilski i saradnički povezani, ali ako neko baš prati po generacijskom principu, čisto da se zna, u to vreme, ili godinu-dve-tri tamo’vamo, rošeni su i autori stripa i ilustratori Aleksandar Zograf, Zoran Janjetov, Dobrosav Bob Živković, Rajko Milošević Gera, Ljuan Koka kao scenarista i dr.)

Radovanović se često odlikuje pedantnim realističkim crtežom, ali ima primesa komično-dinamičnog stila, što bi se pretežno

Foto: comics.art.gallery

i moglo smatrati na primeru „Čuvara…“ ili „Kandida“. a  zaslužan je za mnoge stripove u kooperaciji sa domaćim i stranim saradnicima, a ponegde kao kompletan autor. Ukratko ali korektno, možemo navesti:

Dubrovački gusar (scen. Z. Stefanović, po romanu Branka Vidića), Projekat Uskrsnuće (ovde na slici 3) i Džo XX – oba po scen. Marka Fančovića, Inspektor Raka, Shine on you Crazy Diamond (scen. Ljuan Koka),  Ratovi vrsta (scen. Darko Macan),

„Candide ou l’optimisme, de Voltaire“ – scenario Mišel Difran (Dufranne; uradio tri toma izm. 2008. i 2013.  za Delcourt)… Tu je i učešće u izradi stripa „Pandora Box“ (za Dupuis), kao i brojni kraći radovi u periodici SFRJ i Nemačke. U ovom veku su se pojavili njegovi radovi u ne baš dugotrajnom magazinu Bager, rekosmo da je tu i uspešno bavljenje poslovima arhitekture, a naravno i plodan rad na raznim ilustracijama, reklamama, animaciji itd.

Prethodni tekst
Sledeći tekst
Mišo Koprivica
Mišo Koprivica
Mišo Koprivica je od svog ranog opismenjavanja veliki ljubitelj stripova, a tu sklonost nije zasenio ni razvoj interesovanja prema lepoj književnosti, raznolikoj stručnoj literaturi, prema raznim (sup)kulturnim sadržajima uopšte. Svoje malo bekstvo i nadgradnju nad zamućenom kolotečinom nalazi i u pisanju i konzumiranju poezije, uživanje u slušanju muzike i skromnim porodičnim kretanjima. Oženjen je i otac dvoje dece.