spot_img

Dodjeljena književna nagrada „Ante Zemljar“ za 2025.

Književniku Borisu Jovanoviću Kastelu uručena je u utorak 18, veljače 2025. u Rijeci nagrada „Ante Zemljar“ koju dodjeljuje Hrvatsko književno društvo.
Prosudbeno povjerenstvo u sastavu, Anđelka Korčulanić, Ljiljana Dobra, Srđan Duhović, Ivan Dobra Žirjanin i Valerio Orlić, većinski je donijelo odluku da se ovogodišnja nagrada „Ante Zemljar“ dodjeli Kastelu, koga kritika smatra najznačajnijim crnogorskim pjesnikom mediteranske orijentacije i uglednim imenom južnoslavenske i mediteranske književnosti. Kastel je objavio 24 knjige poezije, četiri knjige izabranih eseja, a o njegovoj poeziji objavljene su knjige izabranih eseja domaćih i stranih pisaca.
Kastel je treći dobitnik nagrade koja je ustanovljena 2022. godine, prilikom obilježavanja 100. godišnjice od rođenja književnika Zemljara, i dodjeljuje se istaknutim književnicima iz zemlje ili inozemstvu koji su svojim stvaralaštvom i originalnošću ostavili izuzetan trag na polju književnosti. Prije njega, nagradu su dobili Giacomo Scotti, talijanski i hrvatski književnik i publicista, i Diana Burazer, književnica iz Zagreba.
*
Borisu Jovanoviću Kastelu je nagradu, koja se sastoji od diplome, medaljona s likom književnika Ante Zemljara i umjetničke fotografije s motivima otoka Paga, rad akademskih slikara Emilije i Stojča Tocinovski iz Skoplja, uručio predsjednik Hrvatskog književnog društva, Valerio Orlić i supruga Ante Zemljar, Vjera Zemljar.
*
„Mediteran nije samo kolijevka civilizacije, nego pjesničko nadahnuće i sudbina Borisa Kastela. Kastel je kapetan koji uzdignutih jedara nadvisuje vrijeme dok hodočasti Mediteranom kao pustinjak s lampom u ruci i pjesnik svih naroda Sredozemlja, osvjetljavajući uspavane tokove civilizacije i prenoseći slike starih svjetova. Njegova predanost Mediteranu dovodi i nas i njega do novog susreta sa starim civilizacijama gdje jasno sagledavamo suštinu poezije nepristajanja na bilo kakve dogme, nepripadanja trendovima i naviganje do slobode, beskraja i vječnosti“, kazao je Orlić prilikom uručenja nagrade.
*
Kastela je za nagradu, koja je, prema njegovim riječima, još jednom potvrdila da je Mediteran najljepša poveznica naših duša, djela i kultura, kandidiralo Udruženje pisaca i prevodilaca Crne Gore.
„U istoriji književnosti najveći broj pjesnika ima jednu intelektualnu sudbinu – poetiku. Mali je broj autora sa dvije intelektualne sudbine – poetikom i etikom. Rijetki su pjesnici, ako ne i jedinstveni, sa nekoliko intelektualnih sudbina. Takav je Ante Zemljar: pjesnik, partizan, patriota i mučenik. U jednom intervjuu za crnogorske medije nedavno rekao sam da moj Mediteran nije vjera u Sveto pismo i druge dogme. To je krstarenje slobodnog čovjeka u beskraj. S obzirom na to da nam je sloboda zajednički imenitelj, poetska lična karta i pasoš, Zemljar i ja smo braća koja su se zagrlila ovdje na riječkom akvatoriju. Sretan sam i ponosan zbog toga. U daljem radu pokušaću da opravdam ovu nagradu i prepustiti čitalačkom auditoriju u regionu da još bolje upozna moj i naš Mediteran kao slobodu, identitet i krvnu grupu, jer bez Mediterana naši životi su tabula raza, a sa njim raskošno prokletstvo“, rekao je Kastel, na svečanom uručenju nagrade.
Kastel je dobitnik brojnih nagrada, a poezija mu je prevođena na talijanski, engleski, francuski, poljski, češki, albanski, mađarski, makedonski, ukrajinski i slovenski jezik.
Zastupljen je u većem broju domaćih i stranih antologija.
*
Ante Zemljar je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu diplomirao Komparativnu književnost, a izradu mozaika u Raveni. U hrvatskoj književnosti bio je prisutan kao pjesnik, pripovjedač, romanopisac, književni kritičar i scenarist. Objavio je oko 20 knjiga, nekoliko radio-komedija i filmskih scenarija. Prevođen je na talijanski, španski, slovenski i engleski jezik. Dobitnik je šest puta književne nagrade „Drago Gervais“ za knjige: „Leptiri“, „Djevica“, „Mozaik“, „Ulica propuha“, „Nikako do mladosti“ i „Kvarnerski poliptih“, a knjiga „Nikako do mladosti“ je od strane SUBNOR-a Jugoslavije proglašena za najbolji ratni roman 1985. godine. Bio je član Društva hrvatskih književnika, Društva hrvatskih pisaca i Hrvatskog centra PEN-a.
Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.