spot_img

Dan kada je Crvena zvezda ušla u istoriju

Pre 33 godine, Crvena zvezda je postala prvak Evrope pobedom protiv Olimpik Marseja posle penala 5:3 (0:0) u finalu Kupa šampiona u Bariju.
Tog 29. maja, 1991. godine, crveno-beli su ušli u istoriju i napravili uspeh kakav do tada i od tada nije nijedan klub sa ovih prostora.

Ekipa predvođena trenerom Ljupkom Petrovićem izašla je kraj sa Marsejom u čuvenoj penal seriji, pošto prethodno nije bilo golova. U junaka je izrastao golman Stevan Stojanović, koji je odbranio pokušaj Manuela Amorosa u prvoj seriji.

Zvezda je iskoristila svih pet penala, preko Roberta Prosinečkog, Dragiše Binića, Miodraga Belodedića, Siniše Mihajlovića i na kraju Darka Pančeva.

Upravo je gol Pančeva označio veliko slavlje 20.000 crveno-belih pristalica na stadionu Sveti Nikola, uz čuvene reči komentatora Milojka Pantića „Darko, Darko, Darko, zlatna kopačka Crvene zvezde…“.

“Bemsrtni” sastav Zvezde je na putu do titule prethodno bio bolji od Grashopera (1:1, 4:1), Glazgov Rendžersa (3:0, 1:1), Dinama iz Drezdena (3:0, 2:1), Bajerna iz Minhena (2:1, 2:2) i zatim u finalu Marseja.

 

Sastav Zvezde u sezoni 1990/91.

Stevan Stojanović, Duško Radinović, Slobodan Marović, Vladimir Jugović, Refik Šabanadžović, Miodrag Belodedić, Ilija Najdoski, Robert Prosinečki, Dejan Savićević, Siniša Mihajlović, Darko Pančev, Dragiša Binić, Vlada Stošić, Goran Vasilijević, Ivica Momčilović, Željko Kaluđerović, Milić Jovanović, Goran Jurić, Rade Tošić, Vladan Lukić i Ljubiša Milojević.

 

Hoćete da igramo lepo ili da podignete pehar?

Ljupko Petrović/foto: Nikola Mitić
Ljupko Petrović/foto: Nikola Mitić

*

Tada je procena stručnog štaba bila je da je ekipa posle revanša sa Bajernom bila u padu forme. Vodile su se višednevne rasprave kako je najbolje suprotstaviti se Marseju. Francuski tim je imao sijaset sjajnih individualaca. Tandem centarhalfova Boli i Mozer, u sredini Abedi Pele i Kris Vodl, malo ispred Žan Tigana i Dragan Stojković Piksi, dok je najistureniji bio Žan Pjer Papen.

Nakon dužeg razmišljanja, Ljupko Petrović odlučio se za strogo zatvorenu formaciju u finalnom susretu.

Dumao sam, dumao i izabrao varijantu u kojoj zatvaramo prilaze svom golu i igramo dekadentno u bloku, na rezultat. Pre nego što sam to odlučio, pitao sam igrače u bazi: „Hoćete li da igramo lepo ili da podignete pehar?“ Sa svih strana je odjekivalo: „Da budemo prvaci Evrope! E kad je tako onda me sad poslušajte i ne morate više nikad!

Ljupko Petrović

Juga: Bajern je bio ključ

Vladimir Jugović / Foto: Starsport
Vladimir Jugović / Foto: Starsport

*

Vladimir Jugović, najmlađi akter epskog meča, u finalu je porastao. Niko 1991. nije očekivao Zvezdu u polufinalu, a kamoli da uzme pehar prvaka

Niko nije očekivao, nisam siguran šta tu da kažem… Sve zavisi. Možda niko nije ni razmišljao o toj mogućnosti. Posle onog dvomeča iz 1988. sa Milanom koji je tada postao prvak Evrope. Video se potencijal, da može nešto veliko da se napravi. S ove tačke gledišta, možda je posle te utakmice napravljeno i par grešaka, ali one su ispravljene dovođenjem Ljupka.

Vladimir Jugović

Šta je bio ključ svega?

Dvomeč protiv Bajerna. Finale pre finala. Vrhunac, eksplozija svega. Dobiti takvu generaciju Bajerna u Minhenu, nije jednostavno, zar ne? Takođe, izdržati u Beogradu, u onakvom ambijentu. A, bio si na ivici. Hvala i Augentaleru, naravno. Dođe i finale. Tu nema filozofije. Dobio si finale, misiju ostvario, isprsi se sad. Tako je i bilo. I doneo si pehar u Beograd. Nema dalje. Istorija. Tačka.

Vladimir Jugović

Finale Kupa šampiona 29. maj 1991.

Crvena zvezda – Olimpik Marsej 0:0, penalima 5:3

Bari, 29. maj 1991. Sudija: Tulio Laneze (Italija). Stadion: “Sveti Nikola”. Gledalaca: 50.000. Strelci iz jedanaesteraca: Prosinečki, Binić, Belodedić, Mihajlović, Pančev (C. zvezda), Kazoni, Papen, Mozer (Olimpik).

Izvor: sportal.blic.rs

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.