spot_img

Da li je igra superheroja zaista dobra za decu?

Kako je jedna dečja igra izazvala dilemu „za i protiv“ među stručnjacima.

Jedan od najvažnijih faktora za pravilan dečji razvoj je igra. Kroz igru deca počinju da uče, da gledaju na svet iz nekog drugog ugla i stvaraju prva poznanstva. Ona pomaže mališanima da unaprede svoje fizičke sposobnosti i društvene veštine i doprinosi aktivnom i zdravom načinu života. Ipak, jedna od omiljenih tema dečjih igara podelila je stručnjake u pogledu svojih prednosti i mana i načina na koji može da utiče na razvoj dečje ličnosti i okruženje.

Da li je dobro da se deca igraju superheroja?

Igra superheroja česta je među decom predškolskog uzrasta, kojoj se u tim trenucima zabave ponekad pridružuju i roditelji. Kada se nađu u „koži“ izmišljenih likova, mališani dobijaju neverovatne moći, imaju osećaj kao da sve mogu da kontrolišu, posvećeni su borbi protiv nepravde i ozbiljno shvataju svoju dužnost da poraze zlikovce, smeste ih iza rešetaka i zaštite nedužne građane.

Iz tog razloga, neko bi mogao da se zapita šta je loše u tome da se dete pretvara da je Supermen ili Wonder Woman i svim silama se trudi da spasi svet. Ipak, dečji stručnjaci i psiholozi potpuno različito tumače uticaj takve igre na mališane. Dok neki smatraju da su igre superheroja poželjne u životu najmlađih, sa druge strane ima onih koji ih vide kao štetne.

Copyright: Rawpixel.com

Copyright: Rawpixel.com

Šta kažu oni koji brane superheroje?

1. Takva igra pomaže deci da nauče da razlikuju dobro od lošeg

Igra superheroja pomaže deci da nauče da prave razliku između dobrog i lošeg, ispravnog i pogrešnog. Ona su potpuno svesna toga ko je pozitivac, šta on radi i zbog čega ga ljudi vole, dok osećaju odbojnost prema negativcu i njegovim postupcima.

2. Igra superheroja uči decu da budu strpljiva

Studija koju su sproveli psiholozi sa koledža Velsli u Americi otkriva da kada mališani nose Supermenov ogrtač i slušaju priče o njegovim izuzetnim sposobnostima, oni prolaze kroz svojevrsnu transformaciju, preuzimaju osobine superheroja i identifikuju se sa njim pa tako ne osećaju veliku potrebu za trenutnom zahvalnošću zbog dobrog dela koje su učinili. Umesto toga raduju se vrednijoj nagradi koja dolazi kasnije. Na taj način, imitiranje superheroja omogućava mališanima da steknu Supermenovo strpljenje, kao osobinu koja većini male dece nedostaje.

3. Igra superheroja jača dečje samopouzdanje

Čudesan svet superheroja u kome je sve moguće pozitivno utiče na razvoj dečje mašte i pruža im priliku da svoje snove, iako fiktivno, sprovedu u delo. Ovakva igra jedino je mesto gde dete ima potpunu kontrolu. U mašti može da bude šta god poželi, može da istraži svoju moć i da razvije svoj identitet. U ranom uzrastu deca su osetljiva i nemoćna, tako da im imitacija superheroja na neki način uliva zdravo samopouzdanje.

little-child-girl-plays-superhero-child-on-the-background-of-sunset-sky-girl-power-concept

4. Igra superheroja podstiče saradnju

Klinički psiholog dr Emi Bejli ističe da deca uzrasta od 3-4 godine teško prave razliku između realnosti i fikcije, zbog čega veruju da mnoge Supermenove osobine zaista postoje, kao što je njegova nadljudska snaga. Tako zahvaljujući ovakvoj igri mališani češće žele da budu od pomoći u stvarnom životu i demonstriraju svoje „novo“ umeće i sposobnosti, i spremniji su da sarađuju i doprinesu ispunjavanju dužnosti i obaveza ili rešavanju problema.

5. Igra superheroja osnažuje decu

Kada deca u velikoj meri zavise od svojih roditelja, i kada imaju veoma ograničenu kontrolu nad mnogim stvarima u životu, svaki put kada postanu superheroji ona stiču osećaj zaštićenosti i moći u svetu kojim dominiraju odrasli. Kroz igru takođe mogu da izraze svoje strahove, anksioznosti, frustracije, ali povratno i da shvate svoje emocije, koje bi inače mogle da im deluju zastrašujuće. Razumevanjem emocija i vežbanjem njihovog izražavanja uče i kako da ih regulišu.

6. Takva igra pruža deci priliku da se zdravije hrane

U eri brze hrane, gojaznosti i fizičke neaktivnosti, deci koja retko razumeju kako nezdrave navike u ishrani mogu da se odraze na njihovo zdravlje, hamburgeri i gazirana pića deluju ukusno i primamljivo. Ipak, igra superheroja može da podstakne mališane da se opredele za zdrav način ishrane dok razmišljaju o tome koja je omiljena hrana njihovih superheroja, kao mornar Popaj koji postaje neverovatno snažan kada pojede spanać.

Copyright: Yuganov Konstantin

Copyright: Yuganov Konstantin

Šta ističu oni koji se protive igri superheroja?

1. Takva igra promoviše nasilno ponašanje

U današnje vreme imidž superheroja poprima negativnu konotaciju: dobri momci koji čine sve što je u njihovoj moći kako bi izbegli sukob sada se doživljavaju kao akcioni junaci koji učestvuju u radnji koju karakteriše konstantno nasilje. Superheroji kojima su se mnogi do sada divili su sarkastični i agresivni, i više nisu oni koji govore o plemenitom činu spasavanja tuđih života, već se hvale bogatstvom i slavom, degradiraju žene i razmeću se destruktivnim oružjem koje krasi njihov mačo izgled, na kojem im drugi zavide.

2. Igra superheroja često zanemaruje uzrast mališana

Deci predškolskog uzrasta više bi koristilo da se ugledaju na likove koji su adekvatniji za njihov uzrast, kao što su majstor Bob ili Tomas, parna lokomotiva. Ovakvi likovi mogu da budu uzor društvenog ponašanja koje postavlja temelj za kasnije učenje kompleksnijih stvari vezanih za borbu dobra i zla.

Da li i vaša deca vole da se igraju superheroja? Da li ste za takve igre ili protiv njih? Podelite sa nama svoje priče i iskustva.

Izvor: novakdjokovicfoundation.org

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.