Čačak je grad poznat po pečenju. Sada imaju i najboljeg buregdžiju u Srbiji. Tu titulu Goran Pavlović osvojio je posle tri decenije pravljenja bureka.
Sa mesom ili sa sirom – jedino je pitanje koje muči ljubitelje bureka kad svrate kod zvanično najboljeg buregdžije u Srbiji.
„Pravim sa tri kore. To je za mene majstorski burek. Tako sam naučio. Tako su stari čačanski majstori radili. Inače, pravi se sa četiri, pa i pet kora“, objašnjava buregdžija Dragan Pavlović.
N1: Zavisi kako ko voli?
„To su izmislili ovi što rade na kilažu burek. I onda bude teži. Prodaš gomilu kora, a unutra ništa. A ja radim sa tri kore i dva fila“, kaže Pavlović.
To kako Pavlović radi, učinilo je da Čačak, osim po pečenju, postane čuven i po bureku. Čačak nije jedino što spaja ova dva specijaliteta.
„Burek mora odstoji bar pola sata nakon što se ispeče. Da bi to bilo dobro. Kao vruće pečenje kada se odmah iseče i samo legne, tako i burek“, kaže Pavlović.
N1: Ipak ima sličnosti između bureka i pečenja? Moraju da odstoje pola sata.
„Pa da. Grad pečenja i bureka“, kaže Dragan.
U gradu pečenja i bureka ima onih koji su spremni da pređu po nekoliko kilometara da bi pazarili baš u ovoj buregdžinici.
„Pet pekara sam prošao, ne postoji ovakav burek nigde u Zapadnoj Srbiji, nigde“.
„Zato što je najbolji“.
N1: Po čemu je ovaj burek specifičan?
„Po ukusu, mirisu, i to je to“.
Sve je manje buregdžija koji burek prave ručno. Danas, uglavnom mašine sve pripremaju.
Iako se o ukusima ne raspravlja – ukus kaže da su vredne ruke majstora nezamenjive.
Izvor: n1info.rs