Kao i kod svih borilačkih veština Tai Chi Quan (Tai Či Čuan), odnosno Taijiquan (Taiđičuan), ima mnoge benefite koje vredi spomenuti. Oni se po mom shvatanju dele u četiri kategorije. Pre nego što opišemo ukratko svaku od njih, vredi spomenuti da Tai Chi Quan nije izuzetak u odnosu na bilo koju drugu borilačku veštinu što se tiče razvitka fizičke spreme, i takođe i on na praktičara funkcioniše u širokom domenu intelektualnog i moralnog razvoja. Možda je to čak i najbitnije spomenuti. U svom životu sam probao nekoliko veština, a i sada vežbam dodatne veštine uz Tai Chi, tako da apsolutno stojim iza ove tvrdnje.
Tai Chi sadrži u sebi principe koji su apsolutno primenljivi u svakodnevnom životu, i za koje možemo reći, bez preterivanja, da nas podučavaju kako da budemo bolja osoba i razvijemo svoje pune potencijale. Ovo treba biti ultimativni cilj svakog praktičara bilo koje veštine bez obzira na njen oblik, i to takav cilj da se nikada u potpunosti ne dostigne i na taj način da se konstantno usavršava.
Sada ćemo ukratko navesti i objasniti četiri aspekta u kojima Taijiquan primarno doprinosi:
- Zdravlje: Tai Chi zahteva stanje smirenosti da bi se vežbao na pravi način. Samim tim, Tai Chi trening se fokusira na otpuštanje stresa, kako fizičkog tako i psihičkog. Takođe, Tai Chi sadrži i sjajan fizički trening kako za učenika koji traži rekreaciju tako i za onoga ko želi da napravi značajan pomak u svojoj fitnes spremi. Čak se mnogo ljudi iznenadi kada oseti koliko taj trening može biti intenzivan, dok je pre toga delovao veoma lako na oko, s druge strane može biti i veoma relaksirajuć, u skladu sa vašim potrebama. Otklanja stres, napetost, poboljšava cirkulaciju, gipkost, ravnotežu, jača zglobove i tetive, poboljšava rad kardiovaskularnog, respiratornog, limfatičkog i digestivnog sistema, uči pravilnom disanju, unapređuje vitalnost i imuni sistem, poboljšava san, itd. I sam sam imao iskustva da sam video da doktori šalju pacijente sa Parkinsonovom bolešću, multiplom sklerozom, problemima sa kičmom, zglobovima i držanjem, na Tai Chi praksu. Ministarstvo zdravlja Republike Srbije je uvrstilo Tai Chi i Qigong pod priznate metode komplementarne i tradicionalne medicine, više o tome možete videti i na njihovom sajtu, kao i na našem www.belizdral.com.
- Borilačka veština: Sposobnost korišćenja Tai Chi-a kao vida samoodbrane stavlja na probu učenikovo poznavanje same ove umetnosti. Tai Chi Quan podrazumeva prilagođavanje u odnosu na spoljašnju silu i promenu svog odgovora u skladu sa okolnostima, kao i preusmeravanje napada pomoću mekoće pokreta umesto presretanje istog direktnom silom. Tai Chi razvija, osobi koja ga praktikuje i kao borilačku veštinu, sposobnost prirodne reakcije u skladu sa Tai Chi principima. To je krajnji cilj borbene upotrebe ove veštine, a ne bukvalna primena pokreta iz forme (ali i ona se mora znati). Korišćenje Tai Chi Quan-a kao borilačke veštine je veoma zahtevno i zahteva ogromnu količinu posvećenosti i dugogodišnjeg treninga i iskustva u ovoj veštini.
- Meditacija: Koncetrisanje i smirenost koja se kultiviše prilikom vežbanja Tai Chi-a je neophodan faktor za postizanje i unapređenje zdravlja (u smislu otpuštanja stresa i postizanja homeostaze), kao i za uspešno njegovo praktikovanje kao borilačke veštine.
- Zabava: Sve borilačke veštine su izuzetno zabavne za vežbati i praktikovati, svaki drugi trening fizički trening, iako sadrži mnogobrojne benefite sam po sebi, svodi se na repetitivno ponavljanje malog spektra pokreta. Kada se u isto vreme pokret vežba u svrhu samoodbrane ili produbljivanja kompleksne tehnike, trening dobija veliki faktor zabave.
Vredi i napomenuti da je pri treningu Taijiquan–a praksa Qigong-a (Ćigong) nezaobilazna, a ta tehnika sama po sebi nosi stotine benefita. O njoj ćemo pričati u nekom od narednih tekstova.