spot_img

БАРБАРИЕН/Уметнички Павиљон „Цвијета Зузорић“ /

BARBARIEN 14hh

 

Уметнички  Павиљон „Цвијета Зузорић“ 14.7-1.8.2016.

Београд, Мали Калемегдан 1

Ретроспективна изложба слика једног од најзначајнијих арт брутиста на ширем европском плану Предрага Милићевића – Барбариена

Аутор изложбе и монографије: Нина Крстић, музејски саветник

Отварање изложбе: 14.7. 2016. у 20 часова

 

19.7. 2016.

у 18 часова : Промоција четворојезичне монографије БАРБАРИЕН аутора Нине Крстић

О књизи говоре: Нина Крстић и Оливера Вукотић, историчар уметности, сарадник на пројекту

у 19 часова: вођење кроз поставку

 

Израз „ варварин“ је релативан, није условљен стварним квалитетима човека, већ чињеницом да се налази у окружењу, које га не разуме. У Антици овај израз није имао нужно негативну конотацију, значио је једноставно „странац“ или „туђин“.

 

Свет који слика Барбариен  ( Предраг Милићевић 1963-2013) је бучан и пун сирове енергије која ствара.  Хармонију он налази у дисхармонији, а баланс у дисбалансу. Од тривијалног до узвишеног, од голе истине до голе лажи,  без табуа, његова дела представљају снажне, опсесивне исповести. Са свега неколико замаха, он ствараи сиже у тренутку а онда пушта да линија и боја оживе облике, да се сусретну са његовом идејом. Скидао је  дебеле наносе патине, лажни, шарени плашт са уметности, огољавајући је до саме сржи и разградивши је кренуо од почетка, стварајући сопствену уметничку реалност.

Уметничком транспозицијом која је често значила опозивање многих естетских начела, занимао се за живот у свим његовим бизарним видовима. На раван општег уздизао је људске конфликте и страсти, стварао унутрашњу напрегнутост форми као вечну борбу добра и зла, асоцирајући понекад на  бесмисао и људску краткотрајност. Својим делима, врло брзо показаће да је уметност објекат слободне игре ума, без обзира на порекло интенција, интелектуално или нагонско.

Дела уметника сирове визије  у Србији посматрају се  још увек, као алтернативни видови ликовног изражавања, великим делом естетски инфериорна. Дискриминација уметника у отпору и неприхватању било какве инвентивности која нема порекло у професионалној уметности је још увек распрострањен проблем, нарочито у Балканским земљама. Високи домети естетског у делима уметника маргиналне уметности последњих деценија учинили су да ова врста уметности у свету, све више постајe in  тема, што показује велико интересовање популације за изложбе дела аутсајдера, све већи број сајмова, трибина у оквиру којих мноштво стручњака, уметника, колекционара износи своје ставове, анкетира и активира  јавност у циљу ширења сазнања о постојању ове врсте својеврсног феномена.

( Из монографије Барбариен, текст Н.Крстић)

PEDJA BARBARIJEN B

Miloš Ignjatović
Miloš Ignjatović
Priređivač Šumadijskog ateljea. Fotoreporter ,,Blica'', ,,LID-'a'', ,,Sportskog žurnala'', ,,Svetlosti'', ,,KG novina'', ,,Politike''.