spot_img

Propaganda savremenog doba: Komponente komunikacije

komponente_kom_pokazivac

Prilikom definisanja strategije komunikacije u okviru određene propagandne kampanje, važno je obratiti posebnu pažnju na izbor odgovarajućeg modela prezentovanja propagandnog apela.

Propagandna komunikacija mora da zadovolji osnovno komunikološko načelo koje se sastoji od četiri krucijalna pitanja:

  • KO šalje poruku?
  • KOME se poruka šalje?
  • Na koji se NAČIN šalje poruka?
  • KADA se šalje poruka?

Prema tome, komunikacija se definiše kao zatvoreni skup, koji se sastoji od devet elemenata:

  • Pošiljalac
  • Primalac
  • Poruka
  • Kanal komunikacije
  • Kodiranje
  • Dekodiranje
  • Odgovor
  • Povratna veza
  • Komunikacijski šum

sema procesa komunikacije_pokazivac

Slika: Proces komunikacije i njegov redosled

Pošiljalac poruke, generalno, predstavlja stranu koja u procesu komunikacije drugom partneru šalje određenu poruku, a poznat je i kao komunikator, odnosno izvor poruke.

Kodiranje predstavlja proces prenosa poruke putem znakova, simbola, čije korišćenje služi da se propagandni ciljevi prezentuju ciljnoj grupi kojoj se propaganda obraća. Simboli koji se šalju publici, moraju biti prijemčivi ciljnoj grupi (primaocima poruke) kako bi bili shvaćeni na pravi način. Propagandista vrši odabir odgovarajućih simbola zbog njihovog ključnog značaja za valjano kreiranje poruke. Kodiranje takođe predstavlja kreiranje poruke kroz željenu propagandnu tehniku koja će se upotrebiti u kampanji.

Poruka, po definiciji, predstavlja skup simbola koji se šalju primaocu, te može biti oblikovana tekstualno, vizuelno, putem govornih reči ili kombinovanjem pomenutih elemenata.

Kanal ili kanale komunikacije u jednom zaokruženom procesu, predstavljaju mediji kroz koje se poruka prenosi od pošiljaoca ka primaocu. Kanali komunikacije mogu biti opšteg tipa, na primer televizija, radio, web stranice, štampa, plakati… ili posebnog tipa kao što su javni nastupi, pošta, elektronska pošta, lifleti (leci).

Primaoca poruke bi u propagandnom procesu komunikacije predstavljala publika, odnosno ciljna grupa kojoj je kampanja namenjena (relacija KAMPANJA – PROPAGANDA – DESTINACIJA).

Odgovor je u suštini zbir reakcija primaoca nakon dobijanja poruke.

Povratna veza jeste deo odgovora koji se od primaoca vraća pošiljaocu. Pošto je propaganda u osnovi jednosmerni komunikacijski proces, povratna veza je od velike važnosti za propagandu jer je time moguće izmeriti i proceniti rezultat propagande. Odogovor može rezultirati na više načina (reakcija), na primer – izlazak birača na birališta, promena ponašanja primaoca u okruženju i to na duži rok, promena principa i uverenja.

Komunikacijski šum jeste neplanirani zastoj ili iskrivljenje poruke koje su obično onemogućene ili u nepotpunom obliku stižu do primaoca, te na taj način mogu dovesti do zaustavljanja komunikacijskog procesa uopšte. U propagandi, uzroci komunikacijskih šumova obično mogu biti namerno delovanje konkurencije.

Opisani proces komunikacije nije dovoljan kako bi se propagandna poruka uspešno prenela do publike i na taj način obezbedila njihova saradnja i njihovo poverenje. Da bi se publika privukla na određenu akciju, komunikaciju je potrebno organizovati u posebni model kako bi se publika iz neutralnog stanja pokrenula u pravcu delovanja propagandne akcije. Propaganda svoj proces komunikacije zasniva na tri glavna principa reakcije ciljne grupe na svoje poruke i to na:

  • Spoznajnu
  • Emocionalnu
  • Biheviorističku (objektivno ponašanje)

Napomena: Članci na Portalu su modifikovani segmenti moje knjige ,,Propaganda savremenog doba” koja je u fazi pisanja (izrade)

© Zabranjeno je kopiranje,štampanje i prenošenje na druge portale bez saglasnosti i dozvole autora teksta!

Dozvoljeno je korišćenje tekstova iz članaka ili nekog njihovog dela kao dodatne literature prilikom izrade radova uz OBAVEZNO navođenje autora, naslova publikovanog teksta, Portala i godine.

Nemanja Andrić
Nemanja Andrić
Rođen 9.12.1986. u Jagodini.Živi i radi u Beogradu.Bogato radno iskustvo u oblasti medija (radio),oblasti voditeljstva,produkcije i dizajna zvuka.Aktivan u oblasti marketinga i medija planiranja.